HDK Invest Sp.z o.o | ul. Ciepielowska 5 lok.1, 04-967 Warszawa tel. 666 38 18 48666 38 18 48, 666 38 18 38 666 38 18 38 | mail: biuro@hdkinvest.pl

Rynek instalacji grzewczych oferuje bardzo duży wybór urządzeń do ogrzewania domu. Wśród najpopularniejszych systemów grzewczych są instalacje zasilane paliwem stałym, gazowe, olejowe, elektryczne oraz rozwiązania wykorzystujące alternatywne źródła energii. Wybór ogrzewania domu przekłada się na późniejsze koszty eksploatacji oraz komfort użytkowania, i powinien być dokonany na etapie planowania inwestycji. Jaki rodzaj ogrzewania domu wybrać, aby było opłacalne i jak najmniej uciążliwe?

Ogrzewanie na paliwa stałe

Wybór paliw stałych, czyli węgla, pelletu, ekogroszku, drewna bądź brykietu pozwala na największe oszczędności bieżących kosztów ogrzewania domu. To popularne rozwiązanie nie wymaga kosztownych inwestycji, ale jest niestety dość uciążliwe w obsłudze oraz wiąże się ze stałą kontrolą spalania i koniecznością wygospodarowania miejsca na opał. Paliwa stałe generują też dużą ilość zanieczyszczeń i szkodliwych spalin. W związku z tym wprowadzane są przepisy wyznaczające graniczne wartości emisji pyłu, a także gazowych zanieczyszczeń organicznych.

Zobacz też: Ogrzewanie na pellet i ekogroszek

Polityka walki ze smogiem ma na celu znaczne ograniczenie ilości szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery, a w efekcie również stopniowe wycofywanie z użytku kotłów nie spełniających wymagań w zakresie czystości spalin. Już teraz w niektórych miastach, na przykład w Krakowie, w ramach walki z narastającym problemem smogu obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe to ekologiczne rozwiązanie zapewniające wysoki komfort użytkowania oraz generujące stosunkowo niewielkie koszty. Piece gazowe są mało wymagające w obsłudze. W porównaniu z kotłami na paliwa stałe są czyste i nie zajmują dużo miejsca. To jeden z najpopularniejszych obecnie systemów grzewczych, pod wieloma względami podobny do ogrzewania elektrycznego.

Decydując się na ogrzewanie domu jednorodzinnego gazem trzeba jednak liczyć się z dość wysokimi kosztami inwestycyjnymi oraz koniecznością załatwienia wielu formalności przed instalacją. Instalacja kotła gazowego nie jest też wszędzie możliwa. O tym, gdzie można umieścić urządzenie grzewcze, decydują odpowiednie przepisy.

Dom jednorodzinny

Ogrzewanie olejowe

Ogrzewanie olejowe stało się popularne w latach 90. ze względu na stosunkowo niskie ceny surowca. Obecnie ogrzewanie olejem wiąże się jednak ze znacznymi kosztami na budowę instalacji oraz zakup paliwa. Pod względem wygody użytkowanie instalacji na olej opałowy porównywalne jest do gazu czy prądu, ponieważ piecyki działają praktycznie bezobsługowo. Dużą zaletą ogrzewania olejowego jest również możliwość instalacji w miejscach, gdzie nie ma sieci gazowej.

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie domu instalacją elektryczną uznawane jest za jedno z najbardziej niezawodnych i komfortowych, a także prostych w obsłudze. Nie wymaga też specjalnych pomieszczeń. Niestety wybór takiego ogrzewania wiąże się z dużymi kosztami eksploatacji oraz zakupu niezbędnych elementów instalacji. Ogrzewanie prądem to rozwiązanie ekologiczne i bezpieczne, które sprawdza się w przypadku niedużych i dobrze zaizolowanych oraz ocieplonych domów.

Zobacz też: Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Alternatywne źródła ogrzewania

Wykorzystanie ekologicznej energii do ogrzewania budynku to trend niosący ze sobą wiele korzyści. Alternatywne źródła energii zamieniają naturalną energię słońca lub wiatru w ciepło i są dużo bardziej ekologiczne niż klasyczne systemy grzewcze w domach. Pozwalają na zmniejszenie bieżących rachunków za ogrzewanie niemalże do zera. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz piece do spalania biomasy.

Wybierając opcję ogrzewania domu fotowoltaiką i pompą ciepła trzeba liczyć się ze znacznymi kosztami montażu takiej instalacji. Jednak dzięki dopłatom Unii Europejskiej można uzyskać dofinansowanie na inwestycję tego typu. Ekologiczne ogrzewanie domu to rozwiązanie, które jest bardzo mocno promowane i uważane za nowoczesne rozwiązanie grzewcze.

Podjęcie decyzji odnośnie tego, jak ogrzewać dom nie powinno być podyktowane wyłącznie ceną. Najtańsze obecnie rozwiązania mogą w niedługim czasie wymagać modernizacji w ramach aktualizacji przepisów dotyczących ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Bardzo duża różnorodność systemów ogrzewania c.o. sprawia, że można dostosować sposób ogrzewania budynku do swoich możliwości finansowych oraz preferencji w zakresie obsługi, mając na względzie dbałość o ekologię

Zobacz też: Ogrzewanie fotowoltaiczne domu – instalacja krok po kroku