HDK Invest Sp.z o.o | ul. Ciepielowska 5 lok.1, 04-967 Warszawa tel. 666 38 18 48666 38 18 48, 666 38 18 38 666 38 18 38 | mail: biuro@hdkinvest.pl

Gdzie mieszkać w Warszawie? To pytanie z pewnością zadaje sobie każda osoba poszukująca nieruchomości do zakupu. Odpowiedź, jak zwykle, nie jest jednoznaczna.

Wiele zależy od tego, jakie kwestie są dla Ciebie najistotniejsze. Sprawdź, które dzielnice Warszawy uchodzą za najlepsze do życia i co mogą Ci zaoferować.

Najlepsze dzielnice Warszawy do zamieszkania

Zastanawiasz się, gdzie mieszkać w Warszawie? Miasto jest podzielone na 18 dzielnic. Każda z nich jest nieco inna – wyróżnia się wielkością, gęstością zaludnienia, ilością terenów zielonych, układem urbanistycznym czy nawet wyglądem budynków. Dla wielu osób liczy się również prestiż danej okolicy.

Najpopularniejszymi dzielnicami Warszawy wśród osób poszukujących nieruchomości są:

  • Śródmieście,
  • Mokotów,
  • Wola,
  • Ursynów,

Jeśli szukasz mieszkania w Warszawie, możesz kierować się takimi zestawieniami. Z pewnością ułatwią Ci podjęcie trafnego wyboru. Zawsze jednak bierz pod uwagę swoje oczekiwania i potrzeby. Aspekty ważne dla innych osób nie zawsze muszą liczyć się dla Ciebie.

Bezpieczne dzielnice Warszawy

Jeśli jesteś na etapie wyboru dzielnicy w Warszawie, w której zamieszkasz, z pewnością warto wziąć pod uwagę poziom bezpieczeństwa. Okolica, po której codziennie będziesz się poruszać, powinna być przyjazna do życia.

Jak wybrać bezpieczną dzielnicę Warszawy? Warto zwrócić uwagę na poniższe statystyki.

Zgodnie z nimi najwięcej przestępstw kryminalnych w 2022 roku odnotowano na Żoliborzu. Ta okolica cieszy się również złą sławą, jeśli chodzi o liczbę kradzieży samochodów, zwłaszcza klasy premium. Z kolei najwięcej przestępstw przeciwko mieniu wydarzyło się na Białołęce.

Czy to oznacza, że te dzielnice Warszawy trzeba od razu wykluczyć, poszukując mieszkania lub domu? Niekoniecznie. Statystyki policyjne z pewnością nie powinny być jedynym kryterium wyboru.

Najlepiej zwracać uwagę na specyfikę konkretnej okolicy. Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo, możesz na przykład wybrać mieszkanie w Warszawie na strzeżonym osiedlu lub wykupić miejsce postojowe na monitorowanych parkingu podziemnym.

Najbardziej prestiżowe dzielnice Warszawy

Dla wielu osób ważnym aspektem jest prestiż danej okolicy. Jakie są najbogatsze dzielnice Warszawy? To zależy, jakie kryteria przyjmie się podczas tworzenia takiego rankingu. Mieszkańcy stolicy za prestiżowe uznają takie części miasta jak:

  • Mokotów,
  • Bielany,
  • Saska Kępa,
  • Wilanów.

Warto jednak z pewnym dystansem podchodzić do takich zestawień. Opinia o danej dzielnicy Warszawy bardzo często wynika ze stereotypów, które w świadomości mieszkańców powstawały przez lata i obecnie nie mają uzasadnienia.

Przykładowo Praga Południe nie uchodzi za najbogatszą dzielnicę Warszawy, ale obecnie powstaje tam wiele bardzo atrakcyjnych i prestiżowych inwestycji. Jeśli szukasz mieszkania, najlepiej samodzielnie zweryfikować, czy jego lokalizacja jest dla Ciebie korzystna.

W okolicach, które uchodzą za prestiżowe, ceny mieszkań mogą być też po prostu wyższe, a niekoniecznie muszą iść w parze z bardzo dobrą lokalizacją czy standardem nieruchomości. Dlatego najbogatsze dzielnice Warszawy to wybór dla osób, które nie mają dużych ograniczeń budżetowych.

Gdzie mieszkać w Warszawie? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy w wybranej przez Ciebie okolicy znajduje się odpowiednia infrastruktura, czyli sklepy, szkoły, przedszkola, przystanki komunikacji zbiorowej.

Oceń również, czy okolica jest przyjazna do życia. Ważne jest na przykład, czy możesz liczyć na bliskie sąsiedztwo terenów zielonych lub ścieżek rowerowych, jeśli preferujesz poruszanie się po mieście na dwóch kółkach.

Dzielnice Warszawy dla rodzin z dziećmi

Które dzielnice Warszawy są przyjazne dla rodzin z dziećmi? Z pewnością warto zwrócić uwagę na tereny położone w spokojnej okolicy, z dala od zgiełku i dużego ruchu samochodowego. Niezwykle ważna jest także obecność żłobków, przedszkoli i szkół.

Dobrze również sprawdzić, czy w sąsiedztwie znajdują się placówki oferujące dodatkowe aktywności dla najmłodszych, na przykład dom kultury czy basen.

Codzienne dowożenie dziecka na zajęcia do innej dzielnicy może być bardzo uciążliwe, biorąc pod uwagę wszechobecne w stolicy korki. Możesz też poszukać mieszkania w Warszawie, które leży w pobliżu stacji metra. Bliska odległość od linii podziemnej kolejki to kryterium, które zdecydowanie podnosi wartość każdej nieruchomości, nie tylko, jeśli masz małe dzieci.

Gdzie mieszkać w Warszawie z najmłodszymi? Na pewno tam, gdzie możesz liczyć na sąsiedztwo parków, placów zabaw i innych miejsc, w których możesz spędzić czas ze swoimi pociechami.

Weź również pod uwagę samą specyfikę budynku, w którym mieści się mieszkanie, czy jest w nim winda, miejsce do przechowywania wózka lub rowerka dziecięcego?

Jeśli planujesz wyprowadzkę z dziećmi, warto także rozważyć zakup domu w Warszawie. Własny ogródek, nawet niewielki, to świetne rozwiązanie dla rodziców najmłodszych pociech. W ofercie warszawskich deweloperów znajdziesz wiele opcji, które spełnią Twoje oczekiwania.

Przeczytaj również:

Bliźniak pod miastem czy mieszkanie w centrum? Co wybrać?

Jak wybrać idealne mieszkanie lub dom w Warszawie?

Kupno mieszkania – wybór lokalizacji