HDK Invest Sp.z o.o | ul. Ciepielowska 5 lok.1, 04-967 Warszawa tel. 666 38 18 48666 38 18 48, 666 38 18 38 666 38 18 38 | mail: biuro@hdkinvest.pl

Dom energooszczędny to z założenia budynek, który powinien zapewnić mieszkańcom maksimum komfortu, zużywając równocześnie minimum energii cieplnej, a co za tym idzie – generować stosunkowo niewielkie koszty ogrzewania. Tego typu domy charakteryzują się wysokiej jakości izolacją termiczną (podwyższoną w stosunku do klasycznie wykańczanych budynków) oraz m.in. trzyszybowymi oknami, które maksymalnie ograniczają straty ciepła. Istotna jest również bryła budynku z dwuspadowym dachem oraz starannie dobrana i solidnie wykonana stolarka. Domy energooszczędne są przyjazne człowiekowi, ale również korzystne dla przyrody (przede wszystkim poprzez zminimalizowanie wpływu ich użytkowania na środowisko). Jakie systemy grzewcze znajdują zastosowanie w tego typu budownictwie?

Jakie ogrzewanie domu energooszczędnego wybrać?

Domy energooszczędne możemy wyposażyć w jedno lub kilka źródeł ciepła. Wybór zależy od kilku czynników: działki (jej wielkości, dostępu do mediów, planu zagospodarowania i przepisów obowiązujących w danym miejscu), kwoty, jaką chcemy / możemy zainwestować w instalacje (ceny instalacji różnych źródeł ciepła mogą się wahać od kilku do nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych!) oraz gabarytów domu (w tym również układu i wielkości pomieszczeń), który będziemy użytkować.

W nowo powstających domach raczej nie wykonuje się już instalacji grzewczych, w których paliwem jest węgiel, pelet czy drewno – rosnąca świadomość społeczna dotycząca zmian klimatycznych i wpływu gazów cieplarnianych (emitowanych podczas spalania wymienionych paliw) nakazuje odpowiedzialnemu człowiekowi zrezygnować (lub ograniczyć – w przypadku drewna) z tego sposobu pozyskiwania energii cieplnej. Jakie inne źródła ciepła można rozważyć projektując energooszczędny dom?

Dowiedz się również dlaczego warto zainwestować w odnawialne źródła energii: https://www.hdkinvest.pl/utrzymanie-domu-dlaczego-warto-zainwestowac-w-odnawialne-zrodla-energii/

Ogrzewanie gazowe

Kotły gazowe należą obecnie do najchętniej i najczęściej wybieranych urządzeń grzewczych. To instalacje nie wymagające obsługi, których działanie możemy dowolnie dopasować do indywidualnych potrzeb, np. zaprogramować automatyczne włączanie, gdy temperatura spada poniżej określonego poziomu i wyłączanie, gdy osiągnie ustaloną przez nas wartość. Kotły gazowe mogą zostać umiejscowione w dowolnym pomieszczeniu naszego domu (np. w łazience, przedpokoju czy kuchni), a wyposażone w nowoczesny system nawiewowo – wywiewnego (rekuperatora) pozwalają dodatkowo na odzyskiwanie ciepła. Ogrzewanie domu gazem to jedno z mniej kosztownych rozwiązań. Koszt instalacji gazowej  jest stosunkowo niski i najczęściej zamyka się w kilku tysiącach złotych (3 – 8 tysięcy zł). Jeżeli nasza działka nie ma dostępu do sieci gazowej, możemy rozważyć zakup zbiornika na gaz, który będzie umiejscowiony w wyznaczonym miejscu ogrodu. Wiąże się to jednak z koniecznością poniesienia dodatkowego kosztu około 10 tysięcy złotych, co może znacząco obniżyć opłacalność inwestycji.

Grzejnik

Pompy ciepła

Pompy ciepła z roku na rok zyskują na popularności, zwłaszcza wśród właścicieli domów energooszczędnych. Będąc urządzeniami całkowicie bezobsługowymi i tanimi w eksploatacji, a do pracy potrzebując wyłącznie prądu (zużywają jej stosunkowo mało!) – stają się alternatywą dla ogrzewania gazowego. Inwestorzy mają do wyboru trzy podstawowe rodzaje pom ciepła: gruntowe, wodne oraz powietrzne (czyli wykorzystujące energię z: gruntu, wody lub powietrza). Najbardziej wydajne, stabilne i zapewniające najtańszą eksploatację przy zachowaniu najwyższego komfortu mieszkańców są gruntowe pompy ciepła. Na drugim miejscu plasują się pompy ciepła wykorzystujące energię z wody. Jedne i drugie wymagają jednak bardzo wysokich lub wysokich nakładów finansowych na etapie tworzenia instalacji, a także odpowiednio dużej i/lub dobrze usytuowanej działki. Obecnie do najczęściej instalowanych pomp ciepła należą pompy powietrzne – koszt inwestycji jest niski, ale w sezonie zimowym mogą wymagać wspomagania ze strony innych źródeł ciepła (np. z kotła gazowego lub ogrzewania elektrycznego).

Ogrzewanie elektryczne

Dostęp do prądu, najczęściej bezproblemowy, ma niemal każda działka budowlana, a ogrzewanie elektryczne jest  tym, które możemy zainstalować bez żadnych dodatkowych nakładów finansowych (np. związanych z przyłączami, budową zewnętrznych zbiorników czy innych źródeł poboru energii cieplnej). Ponadto prąd można wykorzystać do różnych systemów ogrzewania, może to być np.: kocioł elektryczny (może również współpracować z innym źródłem ciepła), elektryczne ogrzewanie podłogowe (specjalistyczne kable i maty bądź folie grzewcze), elektryczne grzejniki ścienne (najczęściej używane jako dodatkowe / wspomagające źródło ciepła), piec akumulacyjny (najlepiej z dynamicznym rozładowaniem, dzięki któremu można sterować szybkością oddawania ciepła).

Zobacz też: Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Domy energooszczędne w stolicy? Osiedle na warszawskim Wawrze!

Doskonałym przykładem nowoczesnych domów energooszczędnych jest zespół budynków na warszawskim Wawrze. To osiedle składające się z dwudziestu pięciu dwukondygnacyjnych budynków, o różnych powierzchniach (od 154 do 220 m2) z garażami i zewnętrznymi miejscami postojowymi. Bryła każdego domu została tak zaprojektowana i usytuowana, by zagwarantować jak najmniejsze straty ciepła i jak największą ekspozycję na stronę południową ściany z największą powierzchnią okien.

Domy posiadają wysokiej klasy izolację termiczną (m.in.: elewacja jest ocieplona styropianem grafitowym o grubości 15 cm, o podwyższonej izolacyjności termicznej, a stropodach i poddasze użytkowe są ocieplone pianką poliuretanową o grubości 25 cm), dwuspadowe dachy, solidnie wykonaną stolarkę (która dodatkowo gwarantuje designerski wygląd budynków) oraz trzyszybowe okna (minimalizujące straty cieplne).

Energooszczędne domy HDK Invest na osiedlu Rozmaryn, w warszawskim Wawrze, zostaną oddane do użytku w 2021 roku. To doskonałe miejsce do życia, z łatwym dojazdem do centrum stolicy oraz w sąsiedztwie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, Rezerwatu Króla Jana III Sobieskiego i Zakola Wawerskiego, które pozwalają cieszyć się bliskością przyrody i spokojem. Ekonomiczne w utrzymaniu i ekologiczne w podejściu do natury budynki (bo przecież dom zużywający mniej energii jest przyjaźniejszy dla środowiska niż jego tradycyjny odpowiednik) doskonale wpisują się w aktualne trendy oraz w pełni odpowiadają na potrzeby i oczekiwania współczesnego człowieka.