HDK Invest Sp.z o.o | ul. Ciepielowska 5 lok.1, 04-967 Warszawa tel. 666 38 18 48666 38 18 48, 666 38 18 38 666 38 18 38 | mail: biuro@hdkinvest.pl

Wybór ogrzewania dla domu w naszej strefy klimatycznej to konieczność. Inwestorzy budujący lub kupujący domy muszą zdecydować się na optymalne rozwiązanie, które będzie opłacalne i wygodne w eksploatacji. Popularnych jest kilka opcji, wśród których jest ogrzewanie na paliwa stałe, gazowe czy elektryczne. Każda z nich ma swoje wady i zalety, ale żadna nie gwarantuje niemalże zerowych rachunków za użytkowanie.

Tymczasem w przypadku zyskującej na popularności fotowoltaiki jest to jak najbardziej możliwy scenariusz. Fotowoltaika umożliwia korzystanie z odnawialnych źródeł energii i generowanie prądu na potrzeby własnego gospodarstwa. Fotowoltaika dla domu, dzięki wielu dofinansowaniom, jest powszechnie dostępna dla odbiorców, tym bardziej, że bez trudu można znaleźć firmy zajmujące się projektowaniem oraz montażem instalacji fotowoltaicznych, a także oferujące pomoc w zdobyciu dofinansowania.

Mimo dość sporej inwestycji początkowej, nakłady na fotowoltaika zwracają się po kilku latach sprawiając, że gospodarstwo staje się niezależne od podwyżek prądu. Jest to więc rozwiązanie, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Dowiedz się, jak wygląda krok po kroku instalacja ogrzewania fotowoltaicznego w domu.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Popularność i opłacalność fotowoltaiki jest w dużej mierze efektem promowania ekologicznych technologii, które mają stopniowo wyeliminować problem zanieczyszczenia środowiska wywołany korzystaniem z paliw stałych.

Zmiany w prawie spowodowały, że do niedawna bardzo popularne piece na paliwa stałe przestały być tak opłacalne, a konieczność wymiany starych, niespełniających wymogów urządzeń sprawia, że wielu inwestorów poszukuje rozwiązań korzystnych w dłuższej perspektywie czasowej. Fotowoltaika jest ekologicznym trendem, dzięki któremu można uniezależnić się od stale rosnących cen prądu i generować samodzielnie energię niezbędną do ogrzania domu i codziennego funkcjonowania.

Nowy dom rynek pierwotny

Ogrzewanie domu fotowoltaiką

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki jest jak najbardziej możliwe, wymaga jedynie dobrania paneli o właściwej mocy. Wystarczy zainstalować w domu ogrzewanie elektryczne, które będzie zasilane panelami fotowoltaicznymi. Jest tylko jeden warunek – znalezienie miejsca na panele. Nie każdy dach pozwala na umiejscowienie na nim wymaganej powierzchni paneli. Poza tym może to być dość spora inwestycja.

Bardziej efektywnym sposobem jest ogrzewanie domu pompą ciepła zasilaną fotowoltaiką. W tym przypadku zapotrzebowanie na energię elektryczną jest dużo mniejsze, ponieważ pompa ciepła nie wykorzystuje do grzania prądu, ale pobiera ciepło z otoczenia. W efekcie moc instalacji fotowoltaicznej może być dużo mniejsza, ponieważ energia wykorzystywana jest do zasilania pompy ciepła. Połączenie tych dwóch ekologicznych rozwiązań do ogrzewania domu jest pomysłem na wiele lat oszczędności.

Zobacz też: Fotowoltaika w domu: opłacalność

Instalacja systemu fotowoltaicznego krok po kroku

Instalację fotowoltaiki najlepiej jest zlecić profesjonalnej ekipie, która przygotuje indywidualny projekt, zajmie się doborem paneli i sprzętu, jego dostarczeniem, a następnie montażem. Można również liczyć na pomoc w zdobyciu dofinansowania rządowego oraz zgłoszeniu instalacji do Zakładu Energetycznego. Instalacja fotowoltaiki zamyka się w kilku prostych etapach:

Konsultacja

Każdy projekt wymaga indywidualnych konsultacji, podczas których omawiane jest zapotrzebowanie na energię, lokalizacja inwestycji oraz rodzaj instalacji. Zapotrzebowanie obliczane jest zwykle na podstawie rachunków za prąd albo szacunków opartych o liczbę domowników oraz urządzeń, które są zasilane energią elektryczną.

Panele fotowoltaiczne zazwyczaj montowane są na dachach, co jest podyktowane dobrym nasłonecznieniem. Może się jednak okazać, że dach nie jest odpowiednim miejscem do montażu i nie przyniesie optymalnej ilości energii słonecznej, dlatego alternatywną opcją jest montaż paneli na gruncie. Firmy z branży fotowoltaiki są w stanie zaoferować, w oparciu o przeprowadzone badania, najlepsze rozwiązanie oraz różne rodzaje instalacji, odpowiednie do danego gospodarstwa domowego.

Ogrzewanie fotowoltaiczne

Projekt

Na podstawie przeprowadzonej analizy oraz pomiarów przygotowywany jest indywidualny projekt, w którym uwzględnione są potrzeby inwestora.

Montaż

W ustalonym wcześniej terminie odbywa się montaż instalacji, który składa się z kilku kroków i może trwać 1-2 dni:

  • Umocowanie i konfiguracja stelaża
  • Przygotowanie okablowania i trasy kablowej
  • Ułożenie paneli fotowoltaicznych
  • Połączenie ogniw fotowoltaicznych z falownikiem
  • Konfiguracja połączenia falownika z siecią

Ogrzewanie fotowoltaiczne to ekologiczne rozwiązanie, które zwraca się po kilku latach. Połączenie fotowoltaiki i ogrzewania elektrycznego w energooszczędnych domach pozwala na realne oszczędności i jest opcją na lata.

Domy energooszczędne budowane przez HDK Invest wyposażone są w gotowe przyłącza do fotowoltaiki, co ułatwia przyszłą instalację paneli i korzystanie z odnawialnych źródeł energii będących nowoczesnym sposobem generowania prądu.

Zobacz też: Domy energooszczędne – wymagania