Remont lub wykończenie mieszkania zazwyczaj planuje się w okresie od wiosny do jesieni. Wynika to z faktu, że niektóre prace budowlane wymagają odpowiednich warunków, aby zapewniły trwały i estetyczny efekt. Zaliczają się do nich temperatury i wilgotność powietrza. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim w ostatnich miesiącach roku, musisz zaplanować jego wykończenie w najmniej sprzyjającym okresie. Czy malowanie zimą to dobry pomysł?
Wykończenie deweloperskie – na co możesz liczyć?
Zakup mieszkania od dewelopera oznacza, że zanim się wprowadzisz, konieczne będzie wykonanie kilku prac budowlano-wykończeniowych. Określenie ich rodzaju nie jest do końca możliwe, ponieważ nie istnieje też definicja standardu deweloperskiego. W praktyce to, w jakim stanie kupisz dom czy mieszkanie, zależy wyłącznie od inwestora, co powinien on szczegółowo zaznaczyć w umowie.
Bez względu na to, jak daleko zaawansowane są prace wykończeniowe, z pewnością pozostanie Ci jeszcze coś do zrobienia. Zazwyczaj we wnętrzu znajdziesz otynkowane ściany, zainstalowany system grzewczy, wodno-kanalizacyjny, sieć elektryczną i gazową oraz posadzkę w formie wylewki betonowej. Stąd wynika, że wykończenie mieszkania od dewelopera wymaga wykonania prac takich jak:
- malowanie lub tapetowanie ścian,
- ułożenie paneli, wykładziny podłogowej, płytek lub parkietu,
- ułożenie glazury na ścianach,
- montaż ceramiki sanitarnej.
Etapy wykończenia mieszkania
Wykańczanie mieszkań wymaga wcześniejszego zaplanowania przebiegu prac – po to, aby nie okazało się, że kolejny etap wymaga częściowego zniszczenia tego, co zostało wcześniej wykonane. Oznacza to, że jeśli chcesz wymieniać gniazdka elektryczne, nie możesz wcześniej pomalować pokoju. Planując prace budowlane zimą, musisz też dostosować je do aktualnej pogody. Jeśli synoptycy przewidują silne mrozy, lepiej nie planować na ten okres wykonywania wylewek czy tynkowania. Etapy wykończenia mieszkania, które pozwolą Ci zachować porządek, usprawnią pracę i przyspieszą ją to po kolei:
- murowanie – przesuwanie ścianek działowych, gniazdek, tynkowanie,
- układanie ceramiki ściennej i podłogowej,
- biały montaż,
- układanie paneli i parkietów, cyklinowanie,
- montaż wewnętrznej stolarki drzwiowej,
- malowanie sufitów i ścian,
- lakierowanie parkietów,
- układanie wykładzin dywanowych i PCV.
Jak wykończyć mieszkanie zimą?
Prace budowlane zimą mogą być przeprowadzone z takim samym sukcesem jak w innych miesiącach roku. Niezbędne jest zadbanie o odpowiednie warunki oraz wyposażenie takie jak np. nagrzewnice, które przyspieszą proces suszenia farb. Istotny jest też odpowiedni transport materiałów. Przewożenie farb środkami komunikacji miejskiej czy otwartym samochodem dostawczym wiąże się z ryzykiem ich zamarznięcia o utraty właściwości.
Podczas wykonywania gładzi gipsowej czy malowania niezbędne jest też zapewnienie odpowiedniego wietrzenia pomieszczeń. W połączeniu z optymalnym nagrzewaniem zagwarantuje ono równomierne wysychanie pokrycia i odprowadzanie wilgoci z wnętrza. Nie powinno się też ustawiać nagrzewnic tak, aby suszyły konkretną strefę ściany. Mogłoby to doprowadzić do powstawania nierównej struktury powierzchni.
Zobacz też: Koszt wykończenia domu / mieszkania
Umowa na wykończenie mieszkania z firmą budowlaną
Jednym z najlepszych sposobów na wykończenie mieszkania zimą jest zatrudnienie specjalistycznej firmy budowlanej. Często też takie usługi oferuje sam deweloper, który stwarza Ci możliwość wyboru pomiędzy lokalem w stanie deweloperskim oraz w standardzie „pod klucz”. Jeśli nie chcesz samodzielnie zmagać się z malowaniem czy montażem umywalki, nie wiesz, jakie prace remontowe zimą wymagają specjalnych warunków otoczenia, powierz to zadanie specjalistom.
Umowa na wykończenie mieszkania powinna zawierać szczegółowy wykaz prac oraz wymagania, jakie powinny spełnić, terminy rozpoczęcia i zakończenia prac oraz kwestie finansowe takie jak cena usługi czy sposób płatności. Zależnie od tego, jaką formę ma stan deweloperski, koszt wykończenia będzie różny. Zadecydują o nim zarówno wykonane prace, jak i wybrane przez Ciebie materiały wykończeniowe.