HDK Invest Sp.z o.o | ul. Ciepielowska 5 lok.1, 04-967 Warszawa tel. 666 38 18 48666 38 18 48, 666 38 18 38 666 38 18 38 | mail: biuro@hdkinvest.pl

Własny dom w cichej dzielnicy dużego miasta to spełnienie marzeń wielu rodzin. Niezależnie od tego, czy dom ma mieć 100 m2, 130 m2 czy więcej musi być jednak solidnie wykończony na zewnątrz, jak i we wewnątrz. Zakup domu w stanie deweloperskim nie oznacza więc, że będzie można się do niego od razu wprowadzić. Przed inwestorem jeszcze ostatni etap — wykończenie domu. Jaki jest koszt wykończenia domu? Na to pytanie nie ma łatwiej, jednoznacznej odpowiedzi.

Stan deweloperski

Stan deweloperski, czyli jaki?

Domy od dewelopera wykończone są jakościowymi materiałami budowlanymi do stanu deweloperskiego, co oznacza, że budynek ma wszelkie media, ale nie jest wykończony. Stan deweloperski oznacza też, że w domu gotowym do oddania właścicielom są okna, dach pokryty wybranym materiałem wykończeniowym, ale nie będzie w nim elektrycznych gniazdek, podłóg, a w łazience nie będzie można się wykąpać. Taki stan domu pozwala jego nowym właścicielom na wykończenie wnętrz po swojemu. Wykańczanie pod klucz domu w stanie deweloperskim można wykonać własnymi siłami, jednak trwa to dłużej i wymaga sporej wiedzy oraz chociaż minimalnego doświadczenia. Dlatego większość osób decyduje się na zatrudnienie fachowców. Jednak ile w takim przypadku kosztuje wykończenie domu?

Wykończenie domu

Ile kosztuje wykończenie domu?

Fachowcy szacują, że przy całej inwestycji w nowy dom gotowy do zamieszkania, dojście do stanu surowego pochłania 40 procent kosztów inwestycji. Kolejne 30 procent to dojście do stanu deweloperskiego, czyli na ostatni etap wykańczania domu trzeba przeznaczyć kolejne 30 procent założonej kwoty. Koszt wykończenia domu nie jest więc stały i wpływ na niego mają takie czynniki, jak metraż całej inwestycji, ilość pomieszczeń oraz ich przeznaczenie (np. dodatkowa łazienka będzie droższa niż sypialnia), jakość wybranych przez inwestora materiałów, koszty robocizny czy nawet styl, w jakim mieszkanie ma być wykończone (styl skandynawski może być tańszy, niż glamour). Dlatego też koszt wykończenia domu 120 m2 zależy od standardu wykonanych prac i jakości zakupionych materiałów. Przyjąć jednak można, że większość osób decyduje się na jakość pośrednią, czyli materiały ze średniej półki cenowej i wykończenie domu przez ekipę, która nie jest najtańsza, ale też nie horrendalnie droga.

dom stan deweloperski

Wykończenie domu krok po kroku

Zwykle pierwsze prace to malowanie ścian, za co ekipa remontowa inkasuje ok. 10 zł za metr kwadratowy. Można też zdecydować się np. na montaż ścianki, co kosztuje około 37 zł za metr kwadratowy, a wykonanie metra kwadratowego modnego, podwieszanego sufitu to wydatek 80 złotych. Położenie metra kwadratowego glazury w kuchni pochłonie około 45 zł. Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszty materiałów, takie jak farby, płyty gipsowo-kartonowe, gładzie, kleje, płytki. Na podłogi najczęściej obecnie kładzie się panele, które kosztują ok. 40 zł/m2, a koszt położenia metra kwadratowego to minimum 15 zł.

Najdroższym etapem wykańczania domu ze stanu deweloperskiego może okazać się łazienka. Wykończenie łazienki z kabiną prysznicową może kosztować 10-15 tysięcy złotych. Koszty te związane są z układaniem płytek ściennych i podłogowych, montażem kabiny prysznicowej, umywalki, WC. Także meble łazienkowe nie należą do najtańszych, bo muszą być odporne na działanie wilgoci i zmiennych temperatur powietrza. Dużo zależy od tego, czy wybierzemy elementy wykończenia z niskiej półki (odradzamy), ze średniej, czy produkty ekskluzywne.

Kuchnia to także niemały wydatek, bo razem z meblami i AGD może kosztować 20 tysięcy złotych. Warto pamiętać także o pracach związanych z wykonaniem schodów, balustrad, założeniem drzwi, oświetlenia, montażem kominka, bo to może być kolejne 15 tysięcy zł.

Jaki jest koszt wykończenia domu?

Ceny na rynku są bardzo zróżnicowane. Inne w Warszawie, inne w miejscowościach np. na wschodzie kraju. Dużo zależy też od jakości oferowanych przez ekipy remontowe usług. Można jednak przyjąć, że wykończenie domu o powierzchni ok. 120 m2 kosztuje około 60 – 70 tysięcy złotych i uwzględniamy tutaj koszt robocizny i materiałów wykończeniowych. Trzeba o tym pamiętać, planując kupno domu, warto jednak zainwestować, bo własny, ładny dom, może być spełnieniem marzeń.

Wielu deweloperów oferuje na sprzedaż domy w stanie deweloperskim. Przykładem może być HDK Invest, deweloper znany z udanych inwestycji w warszawskiej dzielnicy Wawer. Zobacz najnowsze inwestycje: segmenty Wawer