HDK Invest Sp.z o.o | ul. Ciepielowska 5 lok.1, 04-967 Warszawa tel. 666 38 18 48666 38 18 48, 666 38 18 38 666 38 18 38 | mail: biuro@hdkinvest.pl

Podjęcie decyzji co do lokalizacji, w której kupimy nasz wymarzony dom lub mieszkanie, nie jest wcale tak łatwą sprawą, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wynika to z faktu, że wybór w zakresie lokalizacji zakupowanej nieruchomości ma wpływ na bardzo wiele innych ważnych czynników, których nie możemy pominąć albo nie uwzględnić podczas zakupu własnego M. Zapraszamy do dalszej do lektury wszystkich tych, którzy zastanawiają się, gdzie kupić mieszkanie i na co zwrócić szczególną uwagę, by wydane pieniądze stały się realną inwestycją we własną przyszłość.

Deweloper

Z reguły mamy przynajmniej ogólny pomysł na to, jakie mieszkanie w bloku czy dom spełni nasze wymagania pod względem wielkości, układu czy maksymalnej ceny. Idealnym rozwiązaniem jest zakup mieszkania od dewelopera, który zakończył już inwestycję i teraz sprzedaje tylko mieszkania. Problem w tym, że takich nieruchomości jest na rynku względnie niewiele, a jeśli już są, to niejednokrotnie są one droższe niż u konkurencji, która jeszcze „nie wyszła z ziemi”. Przeciągająca się realizacja budowy może być dla nas ważnym sygnałem ostrzegawczym, ale jeżeli lokalizacja jest dogodna, można mieć niemal stuprocentową pewność, że inwestycja zostanie dokończona.

Niemniej jednak pierwszym krokiem na drodze do własnego M powinno być dokładne sprawdzenie opinii o deweloperze, u którego zamierzamy kupić mieszkanie czy dom. Na wiarygodność dewelopera pozytywnie wpływają następujące czynniki:

  • fakt posiadania w danym mieście/lokalizacji innego, w pełni zrealizowanego i oddanego do użytku osiedla lub nieruchomości,

  • wieloletnia działalność w branży deweloperskiej,

  • dobre opinie od osób, które kupiły mieszkanie w jednej z poprzednich inwestycji dewelopera,

  • terminowość,

  • używanie do budowy bloków/domów dobrych jakościowo materiałów,

  • gwarancja utrzymania cen za mkw w trakcie realizacji budowy,

  • sprawne wywiązywanie się ze zobowiązań w przypadku wystąpienia usterek w okresie gwarancji budynku,

  • rzetelna realizacja inwestycji (posiadanie pozwolenia na budowę, budowa zgodnie z wymogami prawa budowlanego i prawidłami sztuki, certyfikat Krajowej Izby Budownictwa).

Potrzeby i oczekiwania

Niezwykle ważnym etapem podczas wybierania lokalizacji mieszkania jest także precyzyjne określenie własnych potrzeb oraz oczekiwań w kontekście nabywanej nieruchomości. Można się często spotkać z poradą, by kupować mieszkanie w takiej dzielnicy, z której będzie blisko do miejsca pracy, ale to tylko z pozoru dobry pomysł. Dziś bowiem mało kto (a zwłaszcza osoby młode, które są głównymi nabywcami mieszkań) pracuje w jednej firmie przez większość życia. Normą jest, że zmiana miejsca pracy następuje co kilka lat, nie warto zatem uzależniać wyboru mieszkania, które będzie nam służyć przez wiele kolejnych lat tylko od siedziby aktualnego pracodawcy. Po zmianie pracodawcy może się na przykład okazać, że dojazd do nowego miejsca pracy zajmuje bardzo wiele czasu, ponieważ trzeba przejechać w korkach z jednego krańca miasta na drugi – to sytuacja, z którą boryka się np. wielu mieszkańców Warszawy.

W tym kontekście znacznie lepszym pomysłem jest wybór lokalizacji mieszkania w oparciu o inne, istotniejsze w dłuższej perspektywie kryteria:

  • położenie nieruchomości w stosunku do centrum miasta,

  • obecność i dostęp do środków komunikacji miejskiej,

  • lokalna infrastruktura (sklepy, markety, przedszkola, szkoły, placówki medyczne, lokale usługowe, place zabaw itp.),

  • plany zagospodarowania danego terenu w przyszłości,

  • stan otoczenia (obecność lub brak zakładów przemysłowych, terenów zielonych, wielkość i dostępność parkingów, bezpieczeństwo okolicy).

Gdzie zamieszkać w Warszawie?

Mieszkanie w mieście w kontekście stolicy kojarzy się głównie z korkami, smogiem i nieustannym zgiełkiem, warto jednak pamiętać, że nie wszystkie dzielnice Warszawy są takie same. Położony na prawym brzegu Wisły Wawer jest doskonałym przykładem tego, że mieszkanie na przedmieściach wcale nie musi oznaczać braku możliwości korzystania ze wszelkich udogodnień i atrakcji oferowanych przez stołeczny styl życia. Z jednej strony jest to bowiem dzielnica bardzo zielona, położona w pobliżu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i oferująca swoim mieszkańcom specyficzny, spokojny przedmiejski klimat. Z drugiej natomiast to miejsce, z którego za pomocą SKM można dojechać do ścisłego centrum Warszawy w mniej więcej 30 minut, a doskonale rozwinięta infrastruktura sprawia, że jest to swego rodzaju miasto w mieście.

Trudno się dziwić, że w Wawrze powstają nowe osiedla, projektowane w sposób nowoczesny i z uwzględnieniem najnowszych zdobyczy technologii. Przykładowo budynki oferowane przez nas na osiedlu Pod Dębami i osiedlu Ciepielowska wyposażone są w kolektory słoneczne i przystosowane do instalacji domu inteligentnego. Stały monitoring i odgrodzenie osiedli w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo, a możliwość sterowania systemem inteligentnego domu z poziomu aplikacji w smartfonie podczas nieobecności pozwala dodatkowo oszczędzać energię elektryczną.