HDK Invest Sp.z o.o | ul. Ciepielowska 5 lok.1, 04-967 Warszawa tel. 666 38 18 48666 38 18 48, 666 38 18 38 666 38 18 38 | mail: biuro@hdkinvest.pl

Wybór między domem pod miastem a mieszkaniem w centrum to odwieczny dylemat. Domy kojarzą się ze spokojem i ciszą oraz zielonym ogrodem, a mieszkania z dobrą lokalizacją i łatwością utrzymania. Dlatego dokonanie ostatecznego wyboru bywa bardzo trudne.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii, jak potrzeby domowników, koszty wykończenia oraz utrzymania czy codzienne warunki funkcjonowania. Dzięki temu wybór konkretnej opcji staje się dużo prostszy.

korzystanie z części wspólnej nieruchomości

Potrzeby domowników

Potrzeby domowników to najważniejsza kwestia, jaką trzeba wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru przyszłego lokum. Przewagą domu jest niewątpliwie większa przestrzeń, ale zadbanie o nią wymaga większego zaangażowania.

Bardzo dużo rodzin decyduje się na kupno domu, aby uciec od miejskiego zgiełku, smogu i wszechobecnego betonu. Mieszkanie na przedmieściach, w zielonej okolicy, sprzyja odpoczynkowi oraz rekreacji na świeżym powietrzu. W ogrodzie można postawić dzieciom domek, huśtawkę czy trampolinę, zasadzić warzywa oraz drzewka owocowe.

Rodzinne weekendy można spędzać na odpoczynku w ogrodzie, majsterkowaniu oraz wycieczkach rowerowych. Jeśli okolica jest dobrze skomunikowana z centrum miasta, to codzienne funkcjonowanie nie jest uciążliwe. Zyskuje się dużą przestrzeń i swobodę dla domowników, możliwość odpoczynku wśród zieleni oraz zapraszania gości, z którymi można posiedzieć do rana przy ognisku czy grillu.

Należy jednak mieć na uwadze, że dom wymaga większych nakładów czasu i finansów. Zwykle więcej inwestuje się w jego wykończenie, aranżację ogrodu oraz całej posesji. Na tę opcję powinny więc decydować się osoby mające odpowiednie zasoby finansowe, które pozwolą na wykończenie domu oraz urządzenie całego terenu, który go otacza.

Mieszkanie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy przede wszystkim na dobrej lokalizacji i możliwości skorzystania z atrakcji dostępnych w mieście. Lokum w bloku nie wymaga wiele zaangażowania – o części wspólne dba zwykle wynajęta firma, a mieszkanie można szybko posprzątać. Jeśli domownicy nie mają roślin, o które trzeba zadbać, to nakłady czasu na utrzymanie porządku w mieszkaniu są naprawdę niewielkie.

Ile kosztuje mieszkanie

Koszty

Może się wydawać, że urządzenie mieszkania jest zdecydowanie tańsze niż wykończenie domu, ale wszystko zależy od fantazji właścicieli. W przypadku domu należy liczyć się ze znacznymi kosztami wynikającymi z konieczności urządzenia całej posesji, ale w przypadku mieszkań w blokach można wydać ogromne sumy na elementy wyposażenia. Warto pamiętać, że dom może wymagać napraw oraz inwestycji w sprzęt ogrodowy, dlatego dobrze jest przewidzieć większy budżet na takie dodatkowe wydatki.

Zobacz też: Bliźniak, a dom dwulokalowy

Codzienne funkcjonowanie

Oprócz samej nieruchomości i jej lokalizacji, istotną kwestią jest infrastruktura osiedla, która ma wpływ na codzienne funkcjonowanie. Przed dokonaniem wyboru warto sprawdzić, czy w najbliższej okolicy znajdują się sklepy, przychodnia oraz choćby jedno centrum handlowe.

W przypadku pracy bądź szkoły trudno jest dokonywać zmian i dostosowywać wybory do nowego mieszkania, ale trzeba wziąć pod uwagę, ile czasu każdego dnia zajmą dojazdy i czy nie będą one zbyt uciążliwe.

Jeśli domownicy lubią korzystać z atrakcji znajdujących się w centrum miasta, to wydatki na powroty do domu również należy ująć podczas planowania budżetu.

Mieszkanie

Przyszłe potrzeby

Inwestycja w dom lub mieszkanie dokonywana jest zazwyczaj na lata. Dlatego koniecznie trzeba zastanowić się nad przyszłymi potrzebami domowników. Rodzina z małymi dziećmi za kilka-kilkanaście lat może potrzebować większej przestrzeni, aby każdy z jej członków czuł się swobodnie. Starsi inwestorzy mogą z kolei po takim czasie nie mieć wystarczająco dużo siły, aby dbać o dom i ogród.

Kupując nieruchomość warto więc pomyśleć o potrzebach i oczekiwaniach, jakie pojawią się za 10 lat.

Co wybrać?

Jeśli szukasz domu dla siebie i swojej rodziny, aby spełnić marzenie o spokojnym i bezpiecznym lokum gwarantującym przestrzeń i odpoczynek dla Twoich bliskich, sprawdź nasze oferty sprzedaży bliźniaków na Wawrze. Domy posiadają garaże oraz wiele udogodnień, wśród których jest odkurzacz centralny, system alarmowy oraz instalacja klimatyzacji gotowa do podłączenia urządzeń.

Dzielnica Wawer jest niezwykle malownicza. Zakup domu w tej okolicy to świetne rozwiązanie dla osób ceniących bliskość natury oraz odpoczynek od zgiełku miasta. Osiedle jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum, posiada również rozbudowaną infrastrukturę, co sprawia, że jest ono bardzo wygodne do mieszkania.