Budujesz dom lub planujesz zakup gotowej nieruchomości? Jeśli tak, warto zastanowić się nad wyborem domu energooszczędnego. Takie rozwiązanie ma praktycznie same zalety, począwszy od niższych kosztów eksploatacyjnych, a skończywszy na większym komforcie korzystania z budynku. Z tego artykułu dowiesz się, czym są domy energooszczędne, jakie wymagania musi spełniać budynek, by został za taki uznany, a także jakie są plusy domu energooszczędnego. Zapraszamy do lektury!
Czym jest dom energooszczędny?
Jak sama nazwa wskazuje, dom energooszczędny, zwany również domem pasywnym, pozwala zaoszczędzić energię. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że dzięki specjalnej budowie oraz zastosowaniu odpowiednio dobranej stolarki, domy energooszczędne działają nieco podobnie do termosów. Latem w ich wnętrzu jest chłodniej, a zimą – znacznie cieplej, niż w innych budynkach mieszkalnych. Co więcej, żeby uzyskać pożądaną temperaturę wnętrz, wcale nie musimy wydawać majątku na ogrzewanie i klimatyzację.
To sprawia, że właściwie najważniejszym wymaganiem, o jakim należy pamiętać, budując dom energooszczędny, jest jego zapotrzebowanie energetyczne, które powinno wynosić poniżej 15 kWh / (m2 * rok). Poprawnie zaprojektowany dom pasywny potrzebuje od 30 do 60 kWh (m2 * rok). Pozostałe wymagania są ściśle związane z doprowadzeniem do tego, żeby zapotrzebowanie energetyczne budynku było jak najniższe.
Projektowanie domu pasywnego – o czym należy pamiętać?
Przede wszystkim, podobnie jak wspomniany już termos, dom pasywny musi być hermetyczny. Nie można dopuścić do tego, żeby w projekcie pojawiły się jakiekolwiek szczeliny czy szpary. Dotyczy to zwłaszcza okien i drzwi, które są najczęstszym powodem utraty ciepła. Poza tym w projekcie domu należy za wszelką cenę unikać tak zwanych mostków cieplnych, czyli części budynku, w których opór cieplny został zmniejszony. Oczywiście ich całkowite wyeliminowanie jest niemożliwe, ale doświadczony projektant z pewnością będzie potrafił je ograniczyć.
Kolejną rzeczą jest współczynnik przenikania ciepła – im niższy, tym lepiej. Współczynnik przenikania ciepła (w fizyce oznaczony jako U), określa przenikanie ciepła przez przegrody termiczne. Jak nietrudno się domyślić, w budynku energooszczędnym dążymy do tego, by „U” było jak najniższe.
Czego dotyczy współczynnik przenikania ciepła?
Współczynnik przenikania ciepła dotyczy wszystkich tych części domu, które mogą prowadzić do utraty temperatury, a więc są to:
- fundamenty,
- strop piwnicy bez ogrzewania,
- ściany zewnętrzne,
- dach,
- okna.
AMD Radeon RX Vega 10Każdy z tych elementów ma indywidualne wymagania dotyczące przenikalności cieplnej. Oblicza się go z prostego wzoru
U = 1/R [W/(m2 * K)]. I tak dla:
- fundamentów U ⩽ 0,15 W/(m2 * K)
- stropu piwnicy U ⩽ 0,30 W/(m2 * K)
- ścian zewnętrznych U ⩽ 0,20 – 0,25 W/(m2 * K)
- dachu U ⩽ 0,15 – 0,20 W/(m2 * K)
- okien U ⩽ 0,8 W/(m2 * K).
Warto przy tym zadbać o to, żeby jednak takie pomieszczenie jak właśnie piwnica nie pozostawały nieogrzewane. Znacznie poprawisz w ten sposób paramtery domu, a przy okazji zyskasz dodatkową przestrzeń do zagospodarowania.
Zobacz też: Ogrzewanie w domu energooszczędnym – porady
Jak uzyskać odpowiednie parametry przenikalności cieplnej?
Wbrew pozorom, żeby obniżyć zapotrzebowanie energetyczne domu, wcale nie musisz korzystać z materiałów budowlanych najnowszej generacji. Są dwa proste sposoby na to, żeby uzyskać pożądany wskażnik przenikalności cieplnej. Po pierwsze – izolacja. Jest absolutnie najważniejsza i powinna wynosić minimum 20 cm na ścianach oraz 30 cm na dachu.
Po drugie, jak już wspomnieliśmy, przy domach pasywnych stosuje się odpowiednią stolarkę okienną i drzwiową. Drzwi i okna do domów energooszczędnych są bardzo szczelne i mają znacznie niższy wskaźnik U, niż tradycyjne wyroby tego typu.
Dom energooszczędny a dodatkowe instalacje
Oprócz zastosowania odpowiednich wymogów budowlanych, energooszczędność domu można zwiększyć również poprzez założenie specjalnych instalacji, które pozwalają lepiej wykorzystywać właściwości budynku. Te instalacje to między innymi kolektory słoneczne, pompa cieplna oraz rekuperator.
Kolektorów słonecznych z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Chociaż w naszym klimacie mają goraniczoną efektywność, warto rozważyć ich montaż, ponieważ w okresie od kwietnia do października posłużą nam jako źródło wysokiej jakości naturalnej energii i pozwolą zmniejszyć wydatki na prąd.
Pompa ciepła to proste urządzenie, którego działanie możemy wytłumaczyć na zasadzie działania lodówki. Jak z pewnością wiesz, pompa montowana w lodówce wydmchuje ciepłe powietrze na zewnątrz, dzięki czemu we wnętrzu urządzenia jest znacznie chłodniej. Pompa cieplna działa na tej samej zasadzie, tylko pompuje ciepło z obszaru chłodnego do ciepłego. W swoim domu możesz zamontować pompę ziemną lub powietrzną, które będą wydmuchiwać zimne powietrze na zewnątrz.
Rekuperator to najważniejsza instalacja, jaką możesz zamontować w swoim domu. Pomoże Ci obniżyć rachunki nawet od 30%! Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła, dzięki której powietrze w Twoim domu będzie miało nie tylko pożądaną temperaturę, lecz również będzie czyste i doskonale zdatne do oddychania.
Najważniejsze zalety domu energooszczędnego
Dom energooszczędny ma wiele zalet, ale najważniejsze są dwie. Pomaga sporo zaoszczędzić, a przy tym jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Jeżeli interesuje Cię budowa lub zakup tego rodzaju domu w Warszawie, skontaktuj się z nami! W naszej ofercie przygotowaliśmy domy energooszczędne w pięknej dzielnicy Wawer, które z pewnością przypadną Ci do gustu.