HDK Invest Sp.z o.o | ul. Ciepielowska 5 lok.1, 04-967 Warszawa tel. 666 38 18 48666 38 18 48, 666 38 18 38 666 38 18 38 | mail: biuro@hdkinvest.pl

Poszukiwanie źródeł dodatkowych pieniędzy, a także potrzeba zabezpieczenia przyszłości sprawiają, że coraz więcej osób kieruje swoją uwagę w stronę rynku nieruchomości. Zakup domu czy mieszkania to nie tylko dobra lokata kapitału. Jego zaletą jest też możliwość ciągłego przynoszenia dochodu w wysokości dostosowanej do warunków gospodarki. Czy inwestycje w nieruchomości są obecnie dobrym pomysłem?

Zakup domu od developera jako lokata kapitału

O tym, że pieniądz często się dewaluuje, z pewnością wie każdy Polak. Wciąż jeszcze w pamięci średniego i starszego pokolenia pozostają wspomnienia czasów, kiedy za chleb czy bilet autobusowy płaciło się dziesiątki tysięcy złotych. Nie jest też nowością lokowanie środków pieniężnych w wartościowych przedmiotach, które gwarantowały po latach zachowanie tej samej, a nawet wyższej wartości. Obecnie – w dobie stosunkowo niskich cen złota i niestabilności dewiz – popularność zyskują inwestycje w nieruchomości.

Nie jest tajemnicą, że lokowanie kapitału wymaga obserwowania rynku i wyczekiwania na moment, kiedy ceny będą miały tendencję zniżkową. Tylko wówczas inwestor zyskuje gwarancję, że na zakupie zarobi, a nie straci. Chociaż rynek pierwotny nieruchomości rządzi się tymi samymi prawami warto pamiętać, że zakup domu czy mieszkania od dewelopera nie musi oznaczać oczekiwania zysku z jego sprzedaży. Wykorzystując dobrą koniunkturę i kredyt warto zainwestować w dom czy mieszkanie, które docelowo będzie przeznaczone dla dzieci, a do czasu osiągnięcia ich dorosłości – przeznaczyć je na wynajem.

kupno domu mieszkania

Inwestycja w nieruchomości na wynajem

Wynajęcie mieszkania czy domu dla wielu osób jest jedyną okazją do zamieszczania z dala od rodziny i zyskania odrobiny niezależności. Szczególnie młodzi ludzie, którzy nie mają jeszcze wystarczająco wysokich dochodów, aby starać się o kredyt na zakup własnego lokum – decyduje się na wynajem. Często też takie rozwiązanie jest jedyne w przypadku zmiany pracy czy ograniczenia czasu i kosztów dojazdu do firmy. Ponieważ ceny mieszkań są bardzo wysokie, również za wynajem lokalu trzeba sporo zapłacić. Dlatego jest to również doskonały sposób na zapewnienie sobie stałego, całkiem sporego dochodu.

Inwestycja w nieruchomości na wynajem ma te zaletę, że usługi można świadczyć przez wiele lat. Pomimo, że wartość samej nieruchomości spada z uwagi na jej ciągłą eksploatację, opłata za wynajęcie nie jest stała. To plus, który pozwala dostosować jej wysokość do trendów rynkowych. Jest to równoznaczne z opieraniem się procesom dewaluacji pieniądza. Ponadto, dysponowanie lokalem czy domem do wynajęcia stanowi zabezpieczenie na okres ewentualnej utraty pracy. Dochód z wynajmu tymczasowo zastąpi pensję lub załata dziurę w domowym budżecie.

rynek pierwotny

Rynek pierwotny w 2020 roku

Kupno domu od dewelopera z przeznaczeniem na wynajem wymaga odpowiedzi na pytania: w jak długim okresie będzie świadczona usługa i jakie jest ostateczne przeznaczenie lokalu. Jeśli wynajem ma być prowadzony przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, a ostatecznie jest planowana sprzedaż mieszkania czy domu warto przede wszystkim postawić na wysoką jakość i nowatorskie rozwiązania. Tylko wtedy nabywca zyska gwarancję, że po okresie wynajmu nieruchomość zachowa jeszcze atrakcyjność.

Mieszkania, które oferują deweloperzy na rynku pierwotnym w większości wyróżniają się takimi cechami. Charakteryzują je energooszczędne technologie budowania, atrakcyjna lokalizacja, dostęp do infrastruktury oraz rozwiązania takie jak odkurzacz centralny czy alarm systemowy.

Zobacz tez: segmenty Wawer

Czy kupno domu od dewelopera się opłaca?

Ceny mieszkań i domów na rynku pierwotnym z pewnością nie spadną, ale przewiduje się zatrzymanie ich dynamicznego wzrostu. Ponadto deweloperzy stawiają na różne dodatki, które mają zachęcić klientów do zakupu. Mogą to być miejsce parkingowe czy komórka lokatorska, które na długo podniosą wartość lokalu.

Wynajem połowy bliźniaka o pow. 200 m2 na warszawskim Wawrze wiąże się z miesięczną opłatą w wysokości ponad 4500 zł. Koszt zakupu takiego domu to około 1200 000 zł. Aby inwestycja zwróciła się w całości – wliczając w nią koszty remontów i podatki – wymaga wynajmowania przez około 25 lat. Każda złotówka zyskana z późniejszej sprzedaży oznacza czysty zarobek.