HDK Invest Sp.z o.o | ul. Ciepielowska 5 lok.1, 04-967 Warszawa tel. 666 38 18 48666 38 18 48, 666 38 18 38 666 38 18 38 | mail: biuro@hdkinvest.pl

Dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku? Wiele osób stojących u progu zakupu własnego lokum, zdaje sobie sprawę z tego, że rata kredytu to nie jedyne koszty, z jakimi trzeba liczyć się co miesiąc, posiadając własne M3. Koszty utrzymania nieruchomości mają więc ogromne znaczenie długofalowe dla domowego budżetu, dlatego warto rozważyć różne „za” oraz „przeciw”. Gdy w grę wchodzi Warszawa, możemy wziąć pod uwagę mieszkanie w bloku lub dom poza ścisłym centrum.

Koszty utrzymania: mieszkanie w bloku

Koszt utrzymania mieszkania w bloku zależy przede wszystkim od jego metrażu, standardu wykonania oraz od liczby lokatorów. Jeśli założymy, że mieszkanie ma mieć średni metraż około 50-60 metrów kwadratowych i ma być użytkowany przez czteroosobową rodzinę, warto uwzględnić w obliczeniach czynsz, który wynosi około 500-600 zł. Czynsz to między innymi opłata za wodę i ścieki, centralne ogrzewanie, utrzymanie części wspólnej budynku, ale także fundusz remontowy.
W mieszkaniu używa się także prądu, a rachunek miesięczny za energię może opiewać na 150-300 zł. Ostatnio podrożał wywóz śmieci i przeciętna rodzina zamieszkująca lokal w budynku wielorodzinnym zapłaci 65 zł miesięcznie za ich wywóz. Jeśli czynsz nie zawiera kosztów zużycia gazu, ten może miesięcznie kosztować dodatkowo 50-100 zł. Oczywiście do kosztów tych należy także doliczyć opłaty za dostęp do telewizji i internetu. Tym samym miesięczny koszt utrzymania mieszkania wynosi od 700 do 1100 zł.

Zobacz: bliźniaki Wawer

Koszty utrzymania: dom pod miastem

Warto na początku zdać sobie sprawę, że koszt utrzymania domu jednorodzinnego zależy od mnóstwa czynników, poczynając od metrażu, kończąc na stanie technicznym domu. Dom w nowoczesnym budownictwie, ze szczelnymi drzwiami, oknami, docieplonym stropem, a tym bardziej bliźniak, w którym jedna ściana jest wspólna z domem sąsiada, będzie o wiele tańszy, niż stary dom jednorodzinny wymagający generalnego remontu. Jednak skupmy się na średnich kosztach utrzymania domu o powierzchni 100-150 metrów kwadratowych, w k

mieszkanie w bloku koszty

tórym mieszka czteroosobowa rodzina.
Ogromne znaczenie ma ogrzewanie. W Polsce wybiera się węgiel kamienny, gaz ziemny i olej opałowy. Ogrzewanie gazem ziemnym przy zastosowaniu kotła kondensacyjnego będzie kosztować rocznie 2000-3000 zł. Olej opałowy z wykorzystaniem kotła kondensacyjnego 3000-5000 zł. Piec na węgiel pochłonie od 1500 do 2000 zł, a kocioł na ekogroszek zmniejsza tę kwotę o 100-200 zł. To średnio daje 200 zł za ogrzewanie domu miesięcznie.

Własny dom pozwala jednakże na zainstalowanie dodatkowych źródeł energii, na przykład paneli słonecznych. Nie dość, że można otrzymać dofinansowanie ekologicznych źródeł energii, to można korzystać z niekosztowego podgrzewania wody użytkowej. Ciepła woda to dodatkowy koszt na poziomie od 700 do nawet 1 700 zł rocznie, od 60 do 140 zł miesięcznie.
Opłaty za prąd niewiele różnią się od wydatków ponoszonych w mieszkaniu, bo zależą od tego, jak rodzina korzysta z AGD, oświetlenia, urządzeń RTV. Średnie, miesięczne rachunki za prąd wynoszą 150 do 250 zł. Trochę więcej zapłacą mieszkańcy domu, gdy ich dom jednorodzinny ma dodatkowe oświetlenie zewnętrzne lub wiele urządzeń elektronicznych. Opłaty za wywóz śmieci w przypadku domu jednorodzinnego w Warszawie wynoszą 94 zł miesięcznie, a przeciętny, miesięczny rachunek czteroosobowej rodziny za wodę i odprowadzanie ścieków wynosi 100 do 150 zł.
Warto też samodzielnie zorganizować fundusz remontowy i odkładać co miesiąc drobne sumy, które pozwolą za kilka lat na przeprowadzenie napraw w domu. Może być to kwota na poziomie 100 zł miesięcznie, jeśli dom jest nowy i wybudowany w nowej technologii.

Tak samo, jak w przypadku mieszkania, płaci się za telewizję czy dostęp do Internetu. Nie uwzględniliśmy podatku od nieruchomości, który jest różny w zależności od gminy, ale wyższy zawsze w przypadku domu niż mieszkania. Nie doliczyliśmy także kosztów utrzymania podwórka, bo ten zależy od metrażu i sposobu pielęgnowania trawnika czy rabatek. Uśredniając, można jednak przyjąć, że koszt utrzymania domu to minimum 700 zł do około 1200 zł miesięcznie.

Zobacz też: Kupno domu/mieszkania – co trzeba wiedzieć? Opłaty i formalności

Podsumowanie – koszty utrzymania

Koszt utrzymania domu może być nieco wyższy, zwłaszcza kiedy uwzględnimy np. dłuższe dojazdy do pracy. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy o znacznie większym metrażu, ale także o olbrzymiej swobodzie, jaki towarzyszy mieszkaniu w domu jednorodzinnym. Ograniczyć te koszty może też decyzja o zamieszkaniu w bliźniaku, w którym wspólna ściana sprzyja lepszemu utrzymaniu ciepła i zmniejsza rachunki za ogrzewanie. Utrzymanie nieruchomości w postaci domu będzie droższe, jeśli dom jednorodzinny jest w złym stanie technicznym czy jest słabo ocieplony, dlatego warto przyjrzeć się jakości wykorzystanych materiałów budowlanych i technologii, jaka została zastosowana. Ponieważ po obliczeniach wyraźnie widać, że największe koszty związane są z ogrzewaniem domu, warto zdecydować się na dom energooszczędny, czyli charakteryzujący się podwyższoną izolacją termiczną i specjalnymi trzyszybowymi oknami, które skutecznie zmniejszają utratę ciepła w budynkach.