Dom to coś więcej niż przysłowiowe „cztery kąty” – to azyl, który daje poczucie bezpieczeństwa. Wyposażenie domu to łakomy kąsek dla niejednego włamywacza, a same zamknięte drzwi czy okna nie stanowią dla złodziei większej przeszkody. Warto zainwestować w profesjonalne zabezpieczenia antywłamaniowe, aby poziom bezpieczeństwa był jak najwyższy. Jakie zabezpieczenie domu przed włamaniem jest najbardziej skuteczne? W tym artykule odpowiemy na to pytanie.
Zabezpieczenie domu przed kradzieżą – jakie sposoby są skuteczne?
Im większa ilość zabezpieczeń, tym większe bezpieczeństwo – to nie ulega wątpliwości. Aby zamienić dom w fortecę, którą trudno będzie zdobyć złodziejom, najlepiej wyposażyć się w:
• Profesjonalne drzwi antywłamaniowe;
• Okna antywłamaniowe (opcjonalnie – rolety lub kraty);
• Okucia antywłamaniowe do okien;
• Zabezpieczona brama garażowa;;
• System alarmowy
• Zewnętrzne oświetlenie budynku;
• Monitoring.
Dodatkową formą zabezpieczenia może być ubezpieczenie domu, pamiętajmy jednak, że korzystniejsze warunki uzyskamy, jeśli zaopatrzymy posesję w wyżej wymienione, certyfikowane systemy ochrony przed kradzieżą.
Zabezpieczenie domu przed włamaniem – jakie drzwi i okna wybrać?
Zamykanie okien i drzwi to podstawa bezpieczeństwa – ponad 20% włamań dokonywanych jest przez pozostawione niezamknięte drzwi lub okna. Decydując się na zakup antywłamaniowych drzwi i okien, zwróćmy uwag ę na:
• Klasę antywłamaniową (jedną z trzech);
• Konstrukcję drzwi i okien.
Im wyższa klasa, tym większa ochrona. Stalowa konstrukcja pióra oraz ościeżnic to skuteczna bariera dla włamywacza. Jeżeli nasz dom wyposażony jest w przeszklone drzwi – warto pokryć szyby warstwą wytrzymałego pleksiglasu (od około 7 mm do 10 mm). Taki zabieg zapobiegnie wybiciu szkła i dostaniu się złodzieja do domu.
Okna antywłamaniowe – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Okna można wzbogacić roletami, kratami lub okiennicami antywłamaniowymi. Jeżeli uważamy, że taki zabieg sygnalizuje włamywaczom cenne przedmioty w domu, można zainstalować w oknach szyby pancerne oraz okucia antywłamaniowe. Szyby pancerne wysokiej jakości są wykonane z dwóch tafli wytrzymałego szkła oraz kilku warstw folii ochronnej. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe szyby, ale skutecznie powstrzymują złoczyńców przed niepożądaną wizytą w naszym azylu.
Okucia antywłamaniowe – jakie mają cechy?
Okucia antywłamaniowe posiadają klamki z zatrzaskiem (albo na klucz), mocne wkładki zapobiegające przewierceniu, a także specjalne rolki grzybkowe, dzięki którym wyważenie okien z ościeżnic jest praktycznie niemożliwe. Warto upewnić się co do jakości i certyfikatów poszczególnych elementów – muszą charakteryzować się znacznie zwiększoną wytrzymałością.
Systemy zabezpieczenia domu – jakie zabezpieczenia elektryczne w domu zainstalować?
System alarmowy jest bardzo skutecznym sposobem na odstraszenie złodzieja. System połączony jest zazwyczaj z czujnikami ruchu, usytuowanymi w newralgicznych miejscach naszego domu – po aktywowaniu (podczas naszej nieobecności lub w nocy), w razie wykrycia ruchu w monitorowanych strefach, włącza się bardzo głośny, pulsacyjny dźwięk. To bardzo efektywny sposób na pozbycie się intruza z posesji. Najlepiej połączyć system alarmowy z usługą ochrony – w ciągu kilku lub kilkunastu minut od uruchomienia alarmu (i nie odwołania ekipy) na miejscu pojawi się wyszkolony zespół, który z pewnością ujmie złodzieja.
Zobacz też: Fotowoltaika w domu – czy się opłaca?
Zabezpieczenie domu – czy zewnętrzne oświetlenie się sprawdza?
Innym systemem, w który warto zainwestować, jest zewnętrzne oświetlenie ( często wybierane razem z włącznikami czasowymi). Głównym zadaniem tego systemu jest symulowanie obecności domowników – często wystarcza to do zniechęcenia potencjalnego włamywacza. Włączniki czasowe mogą zostać zintegrowane z innymi urządzeniami w domu, np. telewizorem – to znacznie wzmacnia efekt.
Zabezpieczenia antywłamaniowe – kamery na zewnątrz i wewnątrz domu
Kamery w stylu telewizji przemysłowej to przestarzała technologia. Najlepszym wyborem są kamery IP, które potrzebują źródła zasilania i dostępu do sieci bezprzewodowej – wysyłają obraz w czasie rzeczywistym na serwery, dzięki czemu można mieć dostęp do monitoringu z dowolnego miejsca (pod warunkiem posiadania dostępu do Internetu).
Kamery można zainstalować w widocznych miejscach, jak również je ukryć – ewentualny niepożądany gość w domu może nawet nie wiedzieć, że jest nagrywany. Wybór lokalizacji kamer można skonsultować z profesjonalistami – mają duże doświadczenie, z którego warto skorzystać.
Jak zabezpieczyć dom – najważniejszy jest zdrowy rozsądek
O czym warto pamiętać, aby nie zachęcać włamywaczy do złożenia wizyty w naszym domu? Oto kilka cennych wskazówek:
• Nie zostawiajmy luzem w śmietniku opakowań po telewizorze, komputerze, konsoli oraz innych sprzętach;
• Nie zostawiajmy otwartych drzwi i okien, nawet gdy wychodzimy „na chwilę”;
• Zasłaniajmy okna, zwłaszcza po zmroku – nie dajmy możliwości obejrzenia wnętrza złodziejom;
• Przycinajmy zieleń na posesji – to potencjalne miejsce na kryjówkę włamywaczy;
Zdrowy rozsądek w połączeniu z technologiami znacznie zredukuje możliwość włamania.