Osoby, które decydują się na zmianę warunków lokalowych i stoją przed podjęciem decyzji, w co zainwestować, mają do wyboru trzy możliwości. Są to domy wolnostojące z działką, mieszkania w zbiorowym budownictwie oraz segmenty. Te ostatnie stanowią rozsądny kompromis pomiędzy dwoma pozostałymi, mając atuty, które – w wybranych obszarach – dają im przewagę zarówno nad domami jak i mieszkaniami deweloperskimi.
Przewaga segmentów nad mieszkaniami w bloku
Chociaż o domach szeregowych niekiedy mówi się, że są domami w bloku, w rzeczywistości wyróżnia je wiele cech, dzięki którym zyskują przewagę nad tymi pierwszymi. Są to samodzielne budynki z niezależnym wejściem, które z sąsiednimi modułami łączą jedynie dwie boczne ściany. W przeciwieństwie do mieszkań w zbiorowym budownictwie, często zapewniają znacznie większą powierzchnię mieszkalną, dodatkowo podzieloną na kondygnacje. We współczesnym budownictwie wielorodzinnym trudno spotkać mieszkania, które zajmowałyby dwa piętra. Zalety takiego rozwiązania doceniają te osoby, które obcują z nastoletnimi dziećmi lub często przyjmują gości i chcą wyraźnie oddzielić strefę dzienną od sypialnej. Podział przestrzeni mieszkalnej na piętra doskonale im to umożliwia. Segmenty stawiają nad mieszkaniami w zbiorowym budownictwie również inne ich cechy.
Powierzchnia mieszkania
Jednym z powodów, dla których inwestuje się w nowe mieszkanie czy dom, jest potrzeba zapewnienia sobie i swojej rodzinie większej przestrzeni mieszkalnej. Pomimo odstąpienia od schematów budowlanych i znanych z uprzedniej epoki standardów typu M-2 czy M-3, w nowych budynkach deweloperskich trudno znaleźć przestronne apartamenty o wielu pokojach. Nawet największe mieszkania często nie spełniają oczekiwań klienta, a projektowanie lokali o większej liczbie pomieszczeń nie zawsze jest możliwe z powodów technicznych. Pod tym względem największe możliwości stwarza dom, jednak im jest on większy, tym większej potrzebuje działki. To z kolei przekłada się na koszt całej nieruchomości. Segment jest w takiej sytuacji rozsądnym kompromisem, gdyż z jednej strony zapewnia dużą powierzchnię mieszkalną, a z drugiej jest bardziej prywatny i niezależny od mieszkania w bloku. Domy szeregowe z użytkowym poddaszem mieszczą nawet 7 pokoi i kilka łazienek.
Prywatność
Chociaż segmenty nie są całkowicie pozbawione ograniczeń, jakie wprowadzają sąsiedzi z pewnością są znacznie bardziej prywatne niż mieszkania w zbiorowym budownictwie. Atutem jest przede wszystkim wyeliminowanie mieszkań nad sufitem i pod podłogą. Ten typowy dla boków układ bywa szczególnie uciążliwy, gdy sąsiad wyłoży podłogę panelami i często zdarza mu się upuszczać na nią różne przedmioty czy chodzić w obuwiu o twardych podeszwach. Przenoszenie się dźwięków muzyki czy przesuwanych mebli może zakłócać sen lub rozpraszać podczas nauki czy czytania. Również obecność sąsiada za ścianą może być mniej uciążliwa w segmencie. Większa liczba dostępnych pomieszczeń umożliwia takie ich zagospodarowanie, aby wypoczynkowi służyły te najcichsze.
Własny ogródek
Dla wielu właścicieli segmentów istotnym atutem z pewnością będzie dostęp do własnego ogródka. Możliwość uprawy ziemi, sadzenia kwiatów czy pielęgnowania iglaków to nie tylko bardzo terapeutyczne zajęcie. Jest to również stały kontakt z naturą, możliwość realizowania własnego hobby czy okazja do zadbania i niepowtarzalny wystrój przed domem. Deweloper, który buduje domy szeregowe zazwyczaj uwzględnia niewielki teren zarówno przed frontem budynku, jak i na jego zapleczu. W efekcie można zarówno zadbać o piękną zieloną aranżację przed wejściem, jak i założyć własne uprawy niektórych warzyw czy kwiatów ozdobnych. Ogródek jest też idealnym miejscem do spędzania czasu na powietrzu w ciepłych miesiącach roku. Można w nim grillować czy opalać się na leżaku, a także stworzyć bezpieczną strefę zabaw dla dzieci.
Przewaga segmentów nad domami wolnostojącymi
Argumenty takie jak intymność, prywatność, dostęp do ogrodu czy większa przestrzeń mieszkalna można również przypisać domom wolnostojącym. Mają one jednak również takie cechy, które sprawiają, że segment zyskuje nad nimi sporą przewagę. Jedną z najistotniejszych z pewnością jest cena, którą w przypadku samodzielnego budynku z działką warunkuje koszt tej ostatniej. Duża działka dla wielu osób też może być przeszkodą, gdyż na jej zagospodarowanie czy pielęgnację trzeba poświecić więcej czasu. Ponadto, niezbędny jest zakup roślin, małej architektury czy materiałów do aranżacji ogrodowych ścieżek, a to kolejne, niemałe wydatki. Segmenty mają też inne zalety, które stawiają je ponad domami z działką.
Lokalizacja
Jedną z zalet domów szeregowych jest ich lokalizacja. Na realizację projektów tego typu deweloperzy wybierają działki ulokowane na obrzeżach miasta. W efekcie budynki znajdują się z sporej odległości od największego natężenia ruchu komunikacyjnego, w czystym otoczeniu, a często też w sąsiedztwie zieleni. Z drugiej strony bliskość ośrodka miejskiego sprawia, że są z nim dobrze skomunikowane. Oznacza to zarówno komfortowy dojazd do pracy, jak i możliwość pełnego i wygodnego korzystania ze wszystkich udogodnień cywilizacji.
Wysoki standard otoczenia domu
W przeciwieństwie do domów wolnostojących, które często powstają pojedynczo, segmenty są traktowane jako kompleks budynków. W efekcie tworzą rodzaj małego osiedla, które deweloper wyposaża w niezbędną infrastrukturę, place zabaw, tereny rekreacyjne czy dobrze przygotowane drogi. Znacznie rzadziej takie kompleksowe rozwiązania są stosowane w otoczeniu domów wolnostojących. Wynika to z faktu, że są one rozrzucone na znacznie większej przestrzeni i do każdego obiektu, kompleksu rekreacyjnego czy sklepu osiedlowego jest z nich dalej. Kompleksowe zagospodarowanie takiego terenu wymaga też wyższych nakładów finansowych, co w konsekwencji podniosłoby jeszcze ceny domów. Dlatego deweloperzy często rezygnują z takich rozwiązań.
Spójny wygląd okolicznych domów/segmentów
O komforcie życia w osiedlu podmiejskim decyduje nie tylko wnętrze domu. Istotnym elementem jest też estetyka otoczenia. W ładnym osiedlu mieszkańcy chętniej dbają o czystość i są przyjaźniej nastawieni do innych. Dlatego tak ważne jest utrzymanie spójnego stylu kompozycyjnego, który pozytywnie oddziałuje na wizualną ocenę miejsca. Segmenty z założenia są do siebie podobne, zarówno w wystroju elewacji, jak i ich parametrach. Dzięki temu tworzą wrażenie harmonii i uporządkowania oraz sprzyjają zbliżaniu się do siebie wszystkich mieszkańców kompleksu. W przeciwieństwie do nich każdy dom z działką jest indywidualistą, który zmienia swój wygląd zgodnie z preferencjami właścicieli. Wraz z upływem czasu jednolita kompozycja osiedla przekształca się w kalejdoskop kolorów i aranżacji.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo jest bardzo istotnym czynnikiem, warunkującym wybór miejsca zamieszczania. Zważywszy, że wielu inwestorów to młode małżeństwa z dziećmi, które chcą zapewnić swoim pociechom odpowiednie miejsce do rozwoju, nauki i zabawy, priorytetem jest dla nich zminimalizowanie ryzyka napadu czy wypadku samochodowego. Ulokowane w spokojnej okolicy segmenty tworzą swoistą społeczność, w której każdy właściciel dobrze zna swoich sąsiadów i podświadomie zwraca uwagę na ewentualne zagrożenia. Takie niewielkie osiedle gwarantuje też bezpieczeństwo spacerów po zmroku, oraz możliwość szybkiego uzyskania pomocy podczas ewentualnego włamania czy problemów ze zdrowiem. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Firma deweloperska HDK Invest wyposaża swoje segmenty w nowoczesne rozwiązania techniczne, dzięki którym wszelkie sygnały o wycieku gazu, wysokim stężenia czadu, pożarze, włamaniu czy zalaniu powodują odcięcie mediów i uruchamiają system ewakuacji. Automatycznie są też powiadamiane odpowiednie służby.