Technologie i rozwiązania, które jeszcze nie tak dawno temu mogliśmy podziwiać jedynie na ekranach kin lub telewizorów w filmach z gatunku science-fiction, coraz częściej trafiają pod przysłowiowe strzechy. Dostępność rozmaitych nowinek dla przeciętnego konsumenta jest dziś ogromna i choć przydatność części z nich może być dyskusyjna, to na pewno do tej kategorii nie należą systemy inteligentnego domu czy mieszkania. Rozwiązania tego rodzaju są już powszechne w krajach zachodnich, natomiast w warunkach polskich ich ogromna użyteczność dopiero przebija się do świadomości potencjalnych klientów. Tym bardziej cieszy nas, że jako jeden z nielicznych warszawskich deweloperów oferujemy mieszkania i domy w Wawrze przystosowane do zainstalowania systemu inteligentnego mieszkania. Jak działa taki system, jakie są korzyści z jego stosowania i czy jest to inwestycja opłacalna? Zapraszamy do lektury!
Inteligentne mieszkanie – co to takiego?
Najprościej rzecz ujmując inteligentne mieszkanie to takie, które zostało wyposażone na etapie budowy lub już po pełnym wykończeniu w infrastrukturę niezbędną do zainstalowania zestawu wybranych przez inwestora czujników, modułów sterujących poszczególnymi funkcjami oraz centrali zarządzającej całym systemem. Na rynku dostępne są systemy wymagające instalacji na etapie wykańczania mieszkania, są również takie, które da się bez problemu zamontować w sposób bezinwazyjny.
Inteligentne mieszkanie pozwala swemu właścicielowi w łatwy sposób sterować wszystkimi istotnymi z perspektywy danej osoby funkcjami – w zależności od zamontowanych modułów można m.in.:
otwierać i zamykać okna,
rozsuwać i zasuwać rolety,
sterować temperaturą,
ustalać poziom ogrzewania,
włączać i wyłączać oświetlenie,
włączać i wyłączać prąd w gniazdkach elektrycznych,
wykrywać dym (pożar),
wykrywać obecność trującego tlenku węgla,
wykrywać ruch w obrębie mieszkania.
Wymienione funkcjonalności to oczywiście jedynie przykładowy zestaw, ponieważ tak naprawdę jedynym ograniczeniem w tworzeniu spersonalizowanego systemu inteligentnego domu jest wydajność głównej centrali. Co bardzo ważne, systemem zarządza się z poziomu aplikacji w smartfonie, dzięki czemu kontrolowanie stanu nieruchomości jest zupełnie bezproblemowe niezależnie od tego, jak daleko od domu się aktualnie znajdujemy.
Instalacje w mieszkaniu inteligentnym
Istotną cechą przemawiającą na korzyść inteligentnych budynków jest możliwość zaprogramowania wszystkich modułów i czujników, by działały zgodnie z intencją właściciela. Jak już wspominaliśmy dokładny zakres obsługiwanych funkcjonalności jest w pełni uzależniony od oczekiwań inwestora, ale najczęściej systemy inteligentnego domu składają się z następujących instalacji:
inteligentne sterowanie oświetleniem – zastosowanie czujników ruchu oraz ściemniaczy światła pozwala systemowi automatycznie włączać światło w tych pomieszczeniach, w których aktualnie przebywa ktoś z domowników i wyłączać ja, gdy osoba opuści pomieszczenie;
inteligentne sterowanie roletami/żaluzjami – całkowicie eliminuje potrzebę manualnego rozsuwania lub zasuwania rolet. Dzięki możliwości zaprogramowania dokładnego czasu, w którym dana roleta czy żaluzja zmienią położenie, nie musimy się martwić o to, że jakieś pomieszczenie będzie niedoświetlone lub otrzyma zbyt dużo światła w przypadku upałów;
czujniki dymu – dzięki ich obecności właściciel inteligentnego mieszkania zostanie powiadomiony natychmiast, gdy w którymkolwiek pomieszczeniu z takim czujnikiem zostanie wykryty dym;
czujniki zalania – obecność tego rodzaju czujników pozwala wykrywać zalania na etapie, gdy jeszcze nie stanowią one dużego problemu (kluczem jest optymalne rozmieszczenie czujników) oraz automatycznie odciąć wodę, jeśli instalacja hydrauliczna została wyposażona w elektrozawory;
czujniki otwierania okien i drzwi – pozwalają zamknąć otwarte okna w sytuacji, gdy zbliża się deszcz oraz kontrolować stan drzwi, wysyłając powiadomienie w przypadku wykrycia naruszenia.
Jaki system wybrać?
Nasze inwestycje w dzielnicy Wawer zostały przystosowane do instalacji systemu „Inteligentny dom” renomowanego polskiego producenta, firmy Fibaro. Ogromną zaletą systemów Fibaro jest fakt, że można je zainstalować już po całkowitym wykończeniu mieszkania, gdyż są to systemy bezprzewodowe. Jedna centrala obsługuje do 250 urządzeń, a w razie konieczności system można bez problemu rozbudowywać o kolejne funkcjonalności.
Ważną zaletą systemów Fibaro jest ich kompatybilność z urządzeniami marek:
Philips,
netatmo,
SONOS,
D-Link,
Yale,
DSC.
Dzięki zastosowaniu systemu inteligentnego domu nasi Klienci każdego roku mogą zaoszczędzić aż do 30% kosztów ponoszonych na energię elektryczną i do 23% kosztów energii cieplnej. Obecność systemu HMS (Home Management System) pozwala również znacząco zwiększyć bezpieczeństwo mieszkania podczas dłuższych nieobecności – dzięki możliwości zaprogramowania określonych programów świetlnych w łatwy sposób da się symulować obecność mieszkańców poprzez włączanie i wyłączanie świateł w pomieszczeniach zgodnie ze schematem, który odpowiada normalnemu wykorzystywaniu mieszkania.