HDK Invest Sp.z o.o | ul. Ciepielowska 5 lok.1, 04-967 Warszawa tel. 666 38 18 48666 38 18 48, 666 38 18 38 666 38 18 38 | mail: biuro@hdkinvest.pl

Osiedle Cicha Ciepielkowska

Zakup mieszkania jest ważną i poważną decyzją, która niejednokrotnie ma ogromny wpływ na nasze życie. Z tego względu nigdy nie powinna być ona podejmowana pochopnie, a wyboru mieszkania należy zawsze dokonywać po sprecyzowaniu własnych potrzeb i oczekiwań zarówno w perspektywie bieżącej, jak i długoterminowej (co najmniej kilka lat w przyszłość). Promowany przez wielu deweloperów i doradców wybór oparty wyłącznie o lokalizację (np. z uwagi na bliskość do miejsca pracy) nie jest zwykle dobrym pomysłem, ponieważ umiejscowienie nie powinno być jedynym kryterium, od którego uzależnimy zakup mieszkania. W wielu przypadkach bowiem lokalizacja nie ma aż takiego znaczenia, jakie się jej przypisuje – szczególnie w dłuższej perspektywie czasowej istotnego znaczenia nabierają inne cechy zakupionego mieszkania.

Jakie musi być idealne mieszkanie?

Wbrew temu, co lansują niektóre portale poświęcone tematyce mieszkaniowej, nie istnieje coś takiego, jak schemat idealnego mieszkania dla każdego. Wynika to z prostego faktu, że każdy ma inne potrzeby – czego innego będzie wymagać od swojego „M” singiel, inne oczekiwania ma rodzina z małymi dziećmi, jeszcze inne osoby starsze, których zdrowie zaczyna powoli szwankować.

W kontekście tego faktu idealne mieszkanie to takie, które nie tylko jest dopasowane do bieżących potrzeb jego mieszkańców, ale również umożliwia względnie bezproblemowe zaadaptowanie czy przystosowanie go w przyszłości do potrzeb zamieszkujących je osób. Tę kwestę zawsze należy brać pod uwagę kupując mieszkanie, ponieważ właściwie dokonany wybór pozwoli uniknąć nie tylko zbędnych kosztów w wymiarze finansowym, ale także zaoszczędzi sporo stresu i czasu.

Układ mieszkania

Jedną z najważniejszych zasad dotyczących układu mieszkania jest to, by zapewniał on każdemu domownikowi możliwość znalezienia prywatności. Idealną sytuacją jest, gdy każdy ma swój własny pokój, ale nie wolno przy tym zapominać, że każdy dodatkowy metr kwadratowy to wzrastające koszty, które trzeba wziąć pod uwagę określając budżet na zakup mieszkania.

Bardzo ważne jest także, by w mieszkaniu było możliwie jak najmniej korytarzy, za to jak najwięcej przestrzeni mieszkalnej – pozwoli to znacząco zredukować poczucie ciasnoty nawet w niewielkich mieszkaniach. Dobrze rozplanowany układ pomieszczeń pozwoli także korzystać z nich wszystkim domownikom w taki sposób, by nie przeszkadzać sobie nawzajem.

Co ważne, sam bieżący układ mieszkania nie ma aż tak wielkiego znaczenia, jakie jest mu czasem przypisywane przez pośredników czy deweloperów. Nie pozostaje oczywiście bez wpływu na komfort domowników, ale znacznie ważniejsze z perspektywy osoby kupującej mieszkanie jest to, czy nieruchomość da się w przyszłości bez większych kłopotów dostosować do zmieniających się w czasie potrzeb mieszkańców. Przykładowo: jeśli mieszkanie kupuje rodzina z dwójką małych dzieci (chłopcem i dziewczynką), to bez dwóch zdań w perspektywie najbliższych lat będą potrzebne pokoje dla każdego z nich. Ale po latach, gdy dzieci już dorosną i wyprowadzą się, pomieszczenia te przestaną być potrzebne. W takiej sytuacji ważne będzie, czy da się je łatwo zaadaptować do nowych funkcji lub przebudować wnętrze mieszkania tak, by jego układ i funkcjonalność dostosować do aktualnych potrzeb osób w nim mieszkających.

Metraż

W przypadku metrażu sprawa wydaje się być prosta – kupując mieszkanie należy jego metraż dobierać tak, by nie tylko pokrył bieżące potrzeby mieszkańców, ale również przewidywał pewien zapas na sytuacje, gdy dodatkowe mkw mogą się okazać niezbędne.

Oczywiście zawsze trzeba brać pod uwagę dostępny budżet, ale praktyka pokazuje, że perspektywiczne myślenie i zakup mieszkania o większym metrażu pozwala urządzić je w taki sposób, by każdy z domowników miał do dyspozycji wystarczająco dużo przestrzeni.

W kontekście metrażu mieszkania istotne jest także i to, jakiej wielkości piwnica jest do danego lokalu przypisana. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że piwniczki w blokach są wręcz mikroskopijne, co w praktyce zupełnie uniemożliwia korzystanie z nich jako pomieszczeń do przechowywania aktualnie niepotrzebnych czy niewykorzystywanych przedmiotów. W takiej sytuacji niezbędne może się okazać wydzielenie w metrażu samego mieszkania odrębnej przestrzeni, która będzie pełnić funkcję składziku. To kolejny powód do tego, by kupić mieszkanie o większym metrażu.

Pomieszczenia dodatkowe

Wspomniany wyżej składzik nie jest jedynym typem pomieszczenia dodatkowego, który może się w mieszkaniu znaleźć. Wiele osób chce na przykład mieć zamiast szafy (lub kilku szaf) oddzielne pomieszczenie, w którym będzie przechowywać swoje ubrania. Taka wydzielona garderoba jest szczególnie przydatna wszystkim tym, którzy mają dużo ubrań, do których potrzebują swobodnego dostępu bez konieczności wyciągania z szafy wszystkiego tylko po to, by znaleźć tę część ubioru, którą akurat chce się założyć.

Pokoje dla gości najczęściej widuje się w wolnostojących domach jednorodzinnych, ale i w większych metrażowo mieszkaniach w blokach także się je spotyka. Taki pokój gwarantuje gościom prywatność i komfort, a jeśli kiedykolwiek zajdzie potrzeba zaadaptowania go do innej funkcji (bo np. urodzi się dziecko), nie będzie to szczególnym problemem.

Rosnącą popularnością cieszą się także pralnie i suszarnie (często obie te funkcjonalności są łączone w jednym pomieszczeniu), które pozwalają oszczędzić sporo miejsca w łazience. Pralka i suszarka na ubrania oraz kosz na brudne ubrania, a także wszelkie chemikalia i akcesoria przeznaczone do prania ubrań trafią właśnie do pralni. Wydzielenie pralni z suszarnią nie tylko w istotny sposób ułatwia i usprawnia dbanie o ubrania domowników, ale również znacząco zwiększa ilość przestrzeni dostępnej w łazience. Dzięki temu nawet małe łazienki mogą być zaaranżowane naprawdę komfortowo.

Na popularności zyskują również pokoje o charakterze typowo rozrywkowym, w których mogą znaleźć się takie atrakcje dla gości, jak np. stół bilardowy czy konsola do gier wideo. Z uwagi na swą specyfikę pokoje rozrywkowe są zwykle pomieszczeniami o sporym metrażu.