HDK Invest Sp.z o.o | ul. Ciepielowska 5 lok.1, 04-967 Warszawa tel. 666 38 18 48666 38 18 48, 666 38 18 38 666 38 18 38 | mail: biuro@hdkinvest.pl

Marzenie o własnym domu jest marzeniem coraz większej liczby osób, które są gotowe zrezygnować z części udogodnień wynikających z posiadania mieszkania w centrum miasta na rzecz większego metrażu domu jednorodzinnego (najczęściej również spokojniejszej okolicy, z czystszym powietrzem!). Na pierwotnym rynku nieruchomości możemy znaleźć zarówno jednorodzinne domy wolnostojące, jak i domy w zabudowie szeregowej czy tzw. bliźniaki. Który z nich będzie idealny? Analizując kolejne oferty i szukając nieruchomości optymalnie dopasowanej do indywidualnych potrzeb i oczekiwań bierzemy pod uwagę nie tylko metraż i lokalizację oraz cenę domu, ale również przyszłe koszty jego utrzymania.

Koszty utrzymania domu – co należy wziąć pod uwagę?

Planując budowę lub kupno domu powinniśmy skrupulatnie przeanalizować kwestię kosztów utrzymania domu. Każda tego typu inwestycja będzie się bowiem wiązała nie tylko z koniecznością zapłacenia określonej sumy za nieruchomość oraz poniesienia niezbędnych kosztów związanych z wykończeniem i urządzeniem domu, ale również comiesięcznych wydatków, będących tytułowymi kosztami utrzymania domu. Ile kosztuje utrzymanie domu?

Oto wydatki, z którymi musimy się liczyć:

  • wywóz śmieci (stawka za wywóz śmieci ustalana jest przez urząd miasta / gminy i najczęściej wynosi 30 – 50 zł za osobę – w rozliczeniu comiesięcznym lub co dwa miesiące; stawki za wywóz śmieci zmieniają się obecnie w sposób dynamiczny i mają tendencję rosnącą);
  • zużycie wody i odprowadzenie ścieków (koszt zużycia wody to najczęściej wydatek 100 – 200 zł miesięcznie, do tego dochodzi koszt odprowadzenia ścieków, który zależy od tego czy jesteśmy podłączenie do sieci kanalizacyjnej, czy korzystamy z szamba lub dysponujemy przydomową oczyszczalnią ścieków);
  • prąd (opłaty za prąd powinny zmieścić się w granicach 150 – 350 zł, w przypadku domu w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej do comiesięcznych rachunków za prąd dochodzą opłaty wynikające z konieczności oświetlenia części wspólnych – są one jednak zdecydowanie niższe niż w przypadku mieszkań!);
  • gaz (jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie gazowe wysokość opłat za gaz może się różnić w ciągu roku – rachunki będą niższe wiosną i latem, a wyższe jesienią i zimą, w sumie roczny koszt używania gazu powinien zamknąć się w kwocie od 2 do 4 tysięcy złotych; wybór domu w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu);
  • podatek od nieruchomości (najczęściej pobierany raz w roku);
  • miesięczna rata kredytu (jeśli oczywiście nieruchomość kupiliśmy na kredyt).

Do wymienionych wyżej elementów, które składają się na koszty utrzymania domu, należy również doliczyć ewentualne wydatki na internet czy telewizję. Wszystkie podane w wyliczeniu kwoty są kwotami szacunkowymi – przed zakupem domu w konkretnej lokalizacji należy sprawdzić lokalnych dostawców poszczególnych mediów oraz ich stawki, a także uchwały odpowiedniej dla danego miejsca rady miasta/dzielnicy bądź gminy (przede wszystkim w kontekście stawek za wywóz śmieci i podatków od nieruchomości). Warto również pomyśleć o regularnym odkładaniu pieniędzy na tzw. prywatny fundusz remontowy, z którego będziemy mogli pokrywać przyszłe koszty napraw czy renowacji.

Zobacz też, co bardziej opłaca się kupić: dom czy mieszkanie?

Segmenty

Dom jednorodzinny – wolnostojący, szeregówka czy bliźniak?

Podejmując decyzję o zamieszkaniu w domu jednorodzinnym mamy do wyboru trzy rozwiązania: dom wolnostojący, dom w zabudowie szeregowej i dom bliźniak. Jakie są wady i zalety każdego z nich – w kontekście wygody mieszkania, ceny inwestycji i kosztów utrzymania?

Dom wolnostojący

Drom wolnostojący to najdroższy z pomysłów na zamieszkanie w domu jednorodzinnym. Tradycyjny budynek jednorodzinny wymaga z reguły kupna większej działki – tak aby z jednej strony dom spełniał wszelkie warunki zabudowy (m.in. odległości od granic działki i sąsiednich zabudowań), a z drugiej przestrzeń wokół budynku mogła być funkcjonalnie zagospodarowana. Wolnostojący budynek to 100% kosztów ponoszonych przez konkretnego inwestora – od tych związanych z formalnościami prawnymi, projektami i przyłączami, przez wszystkie materiały i robociznę, po koszty utrzymania domu. Oczywiście bezdyskusyjną zaletą wolnostojącego budynku jest gwarancja maksymalnej intymności i samodzielności mieszkańców.

Dom w zabudowie szeregowej

Domy w zabudowie szeregowej to rozwiązanie skrojone na miarę osób, które potrzebują nieco więcej przestrzeni do życia, chcą mieć nie tylko swój kawałek podłogi, ale również swój kawałek ogródka (w miejskim, minimalistycznym wydaniu), a ta także ganek i garaż lub miejsce postojowe oraz… sąsiadów! Domy w zabudowie szeregowej to hybryda mieszkania i domu, w której z jednej strony mamy mnóstwo sąsiadów (w zależności od wielkości takiego osiedla), ale z drugiej mamy więcej prywatności niż w bloku (brak wspólnych klatek schodowych i sąsiedzi mieszkający wyłącznie po bokach – nie nad nami czy pod nami).

Domy w zabudowie szeregowej są z reguły najtańszym rozwiązaniem zarówno w kwestii ceny domu (działka należącą do właściciela segmentu jest niewielka, więc niski jest również jej koszt, a deweloper koszty związane z formalnościami prawnymi i przyłączani może podzielić na kilkunastu czy kilkudziesięciu przyszłych właścicieli budynków) jak i późniejszych kosztów jego utrzymania (wspólne ściany to choćby niższe koszty ogrzewania).

dom jednorodzinny

Dom bliźniak

Bliźniaki to budynki cieszące się rosnącą popularnością, będące złotym środkiem między budową czy kupnem domu jednorodzinnego wolnostojącego a kupnem segmentu w zabudowie szeregowej. W domach typu bliźniak jedna ściana jest wspólna (domy są najczęściej swoim lustrzanym odbiciem), a pozostałe elementy nieruchomości ulokowane są w sposób swobodny. Bliźniak pozwala z jedne strony na zbudowanie domu na stosunkowo niewielkiej parceli (mniejszej lub takiej samej jak dom wolnostojący przeznaczony dla jednej rodziny!), a z drugiej – zachowanie pełnej wygody i funkcjonalności działki, z możliwością swobodnego nią dysponowania (np. zakładania ogródka czy zbudowania altany).

Ten typ zabudowy gwarantuje więc wszystkie walory domu jednorodzinnego, pozwalając równocześnie na znaczące obniżenie kosztów budowy i instalacji, a także kosztów związanych z utrzymaniem i użytkowaniem budynku (oszczędzamy przede wszystkim na ogrzewaniu, ale również koszt klimatyzacji może być sporo niższy). Minusem bliźniaka może być ograniczona możliwość rozplanowania pomieszczeń (choć współcześni architekci tworzą naprawdę dobre, nowoczesne projekty) oraz konieczność przeprowadzania ewentualnych remontów elewacji w uzgodnieniu z rodziną mieszkającą w drugiej części bliźniaka – ta zewnętrzna, wspólna przestrzeń architektoniczna, aby dobrze wyglądać, musi być spójna.

Nieruchomości  HDK Invest – nowoczesne domy energooszczędne w Warszawie

HDK Invest to warszawska firma deweloperska, która postawiła na Wawer! Wierząc w ogromny potencjał mieszkaniowy tej dzielnicy HDK Invest buduje w Wawrze przyjemne mieszkania oraz domy energooszczędne przede wszystkim w zabudowie bliźniaczej. Dom bliźniak od HDK Invest to rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb współczesnego człowieka, będące doskonałym połączeniem nowoczesnego designu i najwyższych standardów we współczesnym budownictwie pozwalających na wznoszenie domów, które są przyjazne dla otoczenia i człowieka oraz generują stosunkowo niskie koszty utrzymania domu.