HDK Invest Sp.z o.o | ul. Ciepielowska 5 lok.1, 04-967 Warszawa tel. 666 38 18 48666 38 18 48, 666 38 18 38 666 38 18 38 | mail: biuro@hdkinvest.pl

Zakup domu lub mieszkania wiąże się z koniecznością poniesienia rozmaitych kosztów, z których wielu inwestorów zdaje sobie sprawę dopiero w trakcie dopełniania wszystkich formalności.

Z opłatami trzeba liczyć się zarówno w przypadku zakupu za gotówkę, jak też w opcji kredytowania. W obu wariantach obowiązują bowiem koszty transakcyjne, czyli opłaty dodatkowe związane z nabyciem nieruchomości. Sprawdź, jakie dokładnie są i ile wynoszą.

Koszty transakcyjne

Koszty transakcyjne to wszystkie opłaty, jakie trzeba uiścić w związku z kupnem mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym czy też domu od dewelopera. W skład takich kosztów wchodzą podatki, taksa notarialna, opłaty sądowe oraz prowizja dla pośrednika. Kupując nieruchomość trzeba też wziąć pod uwagę różne opcje jej ubezpieczenia, co również stanowi koszt dla inwestora.

Jeśli chodzi o zakup na rynku pierwotnym koszty transakcyjne mogą być nieco niższe niż w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, ze względu na brak konieczności opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak w obu przypadkach suma wszystkich wydatków związanych z kosztami transakcyjnymi może wynieść co najmniej kilka tysięcy złotych.

Urząd skarbowy opłaty

Opłaty w Urzędzie Skarbowym

Osoby kupujące nieruchomość na rynku wtórnym muszą zapłacić podatek od kupna, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), którego wysokość to 2% wartości rynkowej zakupionego mieszkania lub domu.

W przypadku nieruchomości kupowanych na rynku pierwotnym jest się zwolnionym z obowiązku płacenia podatku PCC. Podatek płaci się wtedy deweloperowi i stanowi on część wartości mieszkania.

Jeśli dodatkowo nieruchomość została zakupiona na kredyt, to kolejny podatek płacony jest przy ustanawianiu hipoteki. Jego wysokość wynosi 0,01% od kwoty hipoteki.

Opłata u notariusza

Przed zakupem nieruchomości konieczna jest wizyta u notariusza, który sporządza akt jej nabycia, za co pobiera odpowiednią opłatę. Jest to tak zwana taksa notarialna, której wysokość uzależniona jest od wartości mieszkania. Jej maksymalna wartość została określona w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku.

Opłaty sądowe

Przy zakupie mieszkania niezbędne jest uregulowanie kwestii księgi wieczystej. Trzeba dokonać wpisu w księdze wieczystej dotyczącego prawa własności nieruchomości bądź użytkowania wieczystego lub też ją założyć, jeśli nie powstała wcześniej dla danej nieruchomości.

Pośrednik mieszkaniowy

Prowizja dla pośrednika

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym należy brać pod uwagę koszty ewentualnej prowizji dla pośrednika. Opłata może zostać pokryta wyłącznie przez kupującego lub rozłożona między dwiema stronami transakcji.

Niezależnie od opcji, trzeba przygotować się na koszt w wysokości 2-3% wartości transakcji, co oznacza kolejne kilka tysięcy złotych, jakie powinno się uwzględnić w budżecie.

Ubezpieczenia

Wykupienie ubezpieczenia jest obowiązkowe w przypadku kredytów hipotecznych. Składki naliczane są wtedy każdego roku.

Inwestorzy mają również możliwość wykupienia polis chroniących wyposażenie domu oraz jego mieszkańców. Ceny polis są bardzo zróżnicowane, co wynika ze stawki ubezpieczyciela oraz wyboru opcji ubezpieczenia.

Zobacz też: Kupno mieszkania za gotówkę krok po kroku

Ile kosztuje kupno mieszkania lub domu?

Przygotowując się na zakup mieszkania lub domu, trzeba brać pod uwagę zarówno koszt samej nieruchomości oraz jej wykończenia, jak też wszystkie koszty transakcyjne. Na ich ostateczną wysokość wpływa rodzaj kupowanego lokum oraz sposób finansowania.

Wszystkie koszty transakcyjne przy zakupie mieszkania lub domu mogą wynieść w sumie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Decydując się na kredyt hipoteczny należy pamiętać także o wkładzie własnym, który wynosi co najmniej 10% wysokości kredytu.

Finalny koszt zakupu nieruchomości uzależniony jest od jej wartości. Jak w przypadku każdej inwestycji, warto dokonać skrupulatnych kalkulacji przed podjęciem decyzji o zakupie.

 

Zobacz też ofertę sprzedaży domów: Mieszkania/domy energooszczędne Warszawa