HDK Invest Sp.z o.o | ul. Ciepielowska 5 lok.1, 04-967 Warszawa tel. 666 38 18 48666 38 18 48, 666 38 18 38 666 38 18 38 | mail: biuro@hdkinvest.pl

Co będzie lepsze – dom bliźniak? A może wolnostojący? Kupno czy budowa nieruchomości to ważna decyzja, przede wszystkim pod względem finansowym. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny budynek jednorodzinny warto poznać wady i zalety obu tych rozwiązań.

Dom bliźniak – czy warto?

Domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej są przede wszystkim znacznie tańsze niż budynek wolnostojący. W Warszawie bez problemu można znaleźć bliźniaki już od 650 tysięcy złotych. W zamian za taką kwotę otrzymujemy dom o powierzchni użytkowej aż 127 metrów kwadratowych. W cenie otrzymujemy także działkę o wielkości 229 metrów kwadratowych.
Jak zatem widać na powyższym przykładzie – dom typu bliźniak oferuje naprawdę dobre parametry użytkowe, nie będąc przy tym bardziej kosztownym w zakupie niż duże mieszkanie.
Kolejną zaletą bliźniaka w stosunku do budynku wolnostojącego są niższe koszty eksploatacji. Dotyczy to przede wszystkim ogrzewania. Wydatki rozkładają się na dwóch inwestorów.
Wiele osób obawia się, że dom bliźniak pozbawi ich prywatności. Owszem, niejako dzielimy ścianę z zupełnie obcą rodziną, ale wcale nie oznacza to aż tak dużych niedogodności. Tu bardzo ważny jest dobry projekt – wejścia do obu części bliźniaka powinny znajdować się możliwie daleko od siebie. Podobnie tarasy/balkony – o ile znajdują się względnie daleko od siebie, to nie ma ryzyka, że będziemy odczuwać dyskomfort.
I jeszcze jedna kwestia, mianowicie bezpieczeństwo. Dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej to przede wszystkim pewność, że nasze mieszkanie jest w pełni bezpieczne gdy wyjedziemy na wakacje.

Dom wolnostojący w Warszawie – czy warto?

Mogłoby się wydawać, że to rozwiązanie idealne. Ostatecznie, gdy budujemy dom od podstaw to samodzielnie decydujemy o projekcie – czy to działki czy też budynku. Ponadto, dom tego typu, w odróżnieniu od budynku dwurodzinnego, zapewnia nam znacznie większą prywatność.
To wszystko prawda. Problem jednak w tym, że budowa lub kupno domu jednorodzinnego w Warszawie oznacza potężne koszty. Działki w stolicy są bardzo drogie, a do wybudowania takiej nieruchomości potrzebna będzie znacznie większa powierzchnia niż w przypadku bliźniaka.
Owszem, jakimś rozwiązaniem może być wyprowadzka poza Warszawę. Niestety, ziemia w miejscowościach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy również potrafi być bardzo droga w zakupie. A pamiętajmy też o tym, że im dalej od centrum stolicy mieszkamy, tym dłuższe dojazdy. Konieczność spędzania kilku godzin dziennie w samochodzie/pojeździe komunikacji miejskiej potrafi skutecznie zniechęcić do perspektywy mieszkania poza miastem.
Kolejna kwestia to wydatki na eksploatację. W domu wolnostojącym wszystkie koszty ponosimy sami – czy to remonty czy to codzienne wydatki, choćby na ogrzewanie. Nie ma co ukrywać – koszty potrafią być naprawdę wysokie!

Ile kosztuje wolnostojący dom jednorodzinny?

Ceny na rynku nieruchomości w Warszawie są bardzo zróżnicowane. Kwoty, które musimy zapłacić za dom jednorodzinny różnią się w zależności od metrażu, ale także lokalizacji. Co oczywiste, kupno domu wolnostojącego będzie znacznie bardziej kosztowne niż budynek o podobnym standardzie, ale w zabudowie bliźniaczej.

Segmenty Warszawa Wawer – już w sprzedaży!

Nowoczesne domy w Warszawie

Wiesz o tym, że teraz możesz mieć komfortowy dom jednorodzinny w Warszawie? Wcale nie musisz wyprowadzać się poza miasto i tracić dziennie kilku godzin na dojazdy. Jednym z najlepszych miejsc do zamieszkania może być Wawer. To pełna zieleni, spokojna dzielnica na obrzeżach stolicy, która jest świetnie skomunikowana z centrum Warszawy.
Ta okolica nieprzypadkowo określana jest mianem zielonych płuc stolicy. Aż 80 kilometrów kwadratowych powierzchni tej dzielnicy to tereny zielone! Na terenie Wawra znajdują się na przykład:

  • Las Jana III Sobieskiego (część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego),
  • Zakole Wawerskie (żyje tu mnóstwo rzadkich gatunków ptaków).

Co ważne, Wawer przez długie lata pozostanie miejscem z piękną przyrodą. Tereny zielone objęte są ustawową ochroną, więc nie ma ryzyka, że pojawią się tu inwestycje, które mogłyby negatywnie wpłynąć na środowisko i zdrowie mieszkańców. Taka swoista oaza spokoju, która jednak jest świetnie połączona z innymi dzielnicami stolicy – dojazd do centrum zajmuje około 30 minut!

Dom wolnostojący czy bliźniak?

Odpowiedź jest prosta – w Warszawie zdecydowanie lepiej wybrać dom bliźniak. Koszt zakupu oraz utrzymania takiej nieruchomości nie jest wiele wyższy niż w przypadku mieszkania w bloku, a jednocześnie to rozwiązanie, które zapewnia znacznie lepszą prywatność.

Zobacz też:

Bliźniak a dom dulokalowy – wady, zalety, różnice