HDK Invest Sp.z o.o | ul. Ciepielowska 5 lok.1, 04-967 Warszawa tel. 666 38 18 48666 38 18 48, 666 38 18 38 666 38 18 38 | mail: biuro@hdkinvest.pl

Zakup domu lub mieszkania jest znaczącą inwestycją, dlatego wiele osób decyduje się na wybór płatności ratalnych. Chociaż zwiększają one dostępność większych i droższych nieruchomości w rzeczywistości stanowią wieloletnie obciążenie domowego budżetu i niosą ze sobą dodatkowe koszty. Dlatego w miarę możliwości warto zdecydować się na kupno za gotówkę. Z czym wiąże się taka inwestycja? Wyjaśniamy krok po kroku.

Kupno mieszkania za gotówkę a urząd skarbowy

Jednym z powodów, jaki budzi wątpliwości u nabywców mieszkań czy domów za gotówkę jest legalność transakcji w oczach urzędu skarbowego. Chociaż większość Polaków dysponuje obecnie kontem bankowym i na nim gromadzi swoje oszczędności zdarza się, że znajdujące się tam zasoby wysokością nie odpowiadają kosztom zakupu nieruchomości. Cena domu lub mieszkania nie jest niska, dlatego może się zdarzyć, że fiskus zainteresuje się taką transakcją.
Co może uchronić przed przykrymi konsekwencjami? Przede wszystkim warto zadbać o możliwość udokumentowania pochodzenia środków finansowych, a jeśli nie jest to możliwe – zdecydować się na zapłacę za pomocą fizycznie odliczonych banknotów. Ułatwieniem może też być otwarcie rachunku w banku tylko na potrzeby jednej transakcji.

rynek pierwotny

Kupno mieszkania za gotówkę formalności

Kiedy kwestie finansowe zostaną rozwiązane, środki zgromadzone, a sposób płatności uzgodniony ze sprzedającym można sfinalizować kupno domu za gotówkę. Jest to złożony proces, który wymaga dopełnienia wielu formalności, gwarantujących nabywcy legalność zakupu i chroniących go przed przykrymi konsekwencjami. Mogą się one pojawić np. na skutek nieprawidłowo przeprowadzonych prac budowlanych. Jeśli w umowie nie zostało zastrzeżone prawo do reklamacji, koszty wykonywanych napraw pokryje przyszły właściciel.

Sprawdź też: Kupno domu/mieszkania – opłaty i formalności

Stan prawny nieruchomości

Inną kwestią jest dopełnienie wszelkich formalności związanych z przepisaniem domu czy mieszkania na nowego właściciela. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, jaki jest stan prawny nieruchomości. Zarówno w przypadku domu jak i mieszkania rynku wtórnego nieruchomość może mieć współwłaściciela, który po latach upomni się o swoją własność. Ponadto, prawo sprzedaży obejmuje jedynie mieszkania własnościowe. W przypadku lokali spółdzielczych lokatorskich użytkownik nie ma takiego prawa.

Umowa notarialna

Kupno domu/mieszkania za gotówkę wiąże się ze znacznie uproszczoną procedurą i obejmuje jedynie podpisanie umowy oraz dokonanie przelewu gotówki. Nie trzeba podpisywać umowy przedwstępnej, płacić zadatku czy oczekiwać na decyzję kredytową. Do sporządzenia umowy jest niezbędny notariusz, który pobiera stosowną opłatę. Konieczne jest też założenie księgi wieczystej.

hipoteka

Kupno mieszkania obciążonego hipoteką za gotówkę

Jednym z problemów, jaki pojawia się przy kupnie lokali używanych jest obciążona hipoteka. Warto przypomnieć, że taki rodzaj zadłużenia jest przypisany do budynku, a nie do kredytobiorcy. Dlatego kupując dom czy mieszkanie z hipoteką przyszły właściciel będzie musiał je spłacić. Na rynku wtórnym można znaleźć tańsze nieruchomości, ale też często są to lokale wyeksploatowane, zadłużone lub obciążone służebnością. Zakup takiego domu oznacza, że przez kilkadziesiąt lat nowi mieszkańcy mogą mieć przymusowego lokatora.

Kupno mieszkania za gotówkę od dewelopera

Kupno za gotówkę domu czy mieszkania od dewelopera nie różni się pod względem formalności od zakupu lokalu w biurze nieruchomości czy od osoby prywatnej. Wyjątek stanowi kupno tzw. mieszkania pierwotnego, które przyszły właściciel musi zarezerwować jeszcze na etapie projektu. Zazwyczaj oznacza to kupowanie kota w worku, dlatego – aby ten kot był cenny i spełnił oczekiwania – konieczne jest zabezpieczenie swoich praw.

Obecnie developerzy dbają o swoich potencjalnych klientów przygotowując obszerną dokumentację realizowanych projektów, włącznie z ich komputerową wizualizacją. Pozwala to na zapoznanie się z rozkładem pomieszczeń i zastosowanymi rozwiązaniami jeszcze zanim powstanie budynek. Poza sprawdzeniem statusu prawnego takiego obiektu warto też zwrócić uwagę na zapisy dokonane w umowie. Rzetelny developer taki jak HDK Invest, który ma na koncie wiele ciekawych realizacji, przyjmuje odpowiedzialność z ewentualne niedociągnięcia, zobowiązując się do usunięcia usterek lub obniżenia kosztów zakupu.